Rusosatira
Putin opět hrdinou. Tentokrát blázince ve skandálním hitu
19.10.2011 12:40
Početné publikum na internetu si už vydobyl "skandální hit" kapely Rabfak nazvaný Náš blázinec hlasuje pro Putina, který si utahuje z chystaného návratu ruského premiéra do Kremlu. Autorem satirické písničky není nikdo jiný než tvůrce velkého hitu ruských diskoték a rádií z roku 2002, ve kterém se dívky a ženy dožadovaly muže "takového jako Putin, plného sil, takového jako Putin, aby nepil".
"Myslím, že je to vývoj celé země. Všem se to ze začátku moc líbilo, ale pak se to v nějaké chvíli zvrtlo a líbit přestalo," vysvětluje textař a písničkář Alexandr Jelin podle serveru NEWSru.com. "Zpočátku to bylo takové dámské nadšení, ale teď jsou to naprosto chlapské rozpaky, nepochopení a rozčarování," dodal.
Před devíti lety tehdejší prezident Vladimir Putin slavil své padesátiny na vrcholu "putinomanie". Ale teď většina Rusů přijala zprávu, že se nynější premiér opět, už potřetí, stane prezidentem, bez velkého nadšení. Pokud se stejně jako v letech 2000 až 2008 nechá zvolit na dvě období, mohl by v Kremlu setrvat až do roku 2024, protože změna ústavy mezitím prodloužila prezidentský mandát ze čtyř na šest let.
Na internetu se vzápětí vynořila přirovnání současného vládce k Leonidu Brežněvovi, během jehož dlouhé vlády Sovětský svaz zabředl do stagnace. Sám Putin ale dává přednost srovnání s Franklinem Delanem Rooseveltem, který byl čtyřikrát zvolen americkým prezidentem a zůstal v Bílém domě až do smrti.
Písnička se zrodila ze soutěže o "nejlepší agitku" proti Putinově straně Jednotné Rusko, kterou vyhlásil známý bloger Alexandr Navalnyj. Na internetu se během týdne podívalo více než 200 tisíc lidí na klip, ve kterém se "blázen" ptá na "rozpočtovou díru", na zisky koncernů Gazprom a Lukoil a na "tunelování", ale v odpovědi se mu od ošetřovatelů dostane jen injekcí do zadku.
Opozice je nadšena. "Skupina Rabfak velice lidově a charismaticky rozmázla 'naše všechno' tak, že politika nemá šanci vypadat vážně," napsal bývalý vicepremiér Boris Němcov v blogu. Jiní dokonce navrhují z písničky udělat "předvolební hymnu" či ji vyslat do soutěže Eurovize. Kapela má teď diář plný koncertů až do poloviny ledna, v listopadu by měla hrát v Moskvě na opozičních demonstracích.
"Děláme to proto, aby si nás poslechlo co nejvíce lidí, abychom lidem trochu rozhýbali mozky," prohlásil Jelin.
Hudební kritici i někteří politologové vidí v hitu i první známky toho, že se Rusové začínají od Putina odvracet. Průzkumy to ale dosud nezaznamenaly a Putin, přestože jeho obliba časem poklesla, stále zůstává nejpopulárnějším ruským politikem.
Rusko také zcela minuly nynější "protikapitalistické" protesty v západním světě, ačkoli podle průzkumu státní agentury VCIOM je 36 procent Rusů nespokojeno s hospodářskou situací a jen sedm procent ji považuje za dobrou. Ale stránka Occupy Russia na Facebooku získala jen čtyři stovky příznivců, Occupy Moscow 151 fanoušků, zatímco stránka Occupy Wall Street jich má skoro čtvrt milionu.
Na demonstracích v centru Moskvy se scházejí jen desítky až stovky přívrženců "protirežimní" opozice, s nimiž se policie obvykle rychle vypořádá. Při takové apatii komentátoři považují vítězství Jednotného Ruska v prosincových parlamentních volbách a Putinův jarní návrat do Kremlu za jisté.
"Hudební ventil" nespokojenosti s poměry není v Rusku novinkou; před pár lety si miliony posluchačů získala ruská verze písničky Ivana Mládka o Jožinu z bažin, která parodovala premiérovy zákroky při záchraně upadající továrny v zapadlém městečku či při kontrole cen v samoobsluhách.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.