Rada OSN vyzvala Izrael ukončit blokádu pásma Gazy
24.01.2008 13:31
Rada OSN pro lidská práva dnes vyzvala Izrael, aby ukončil týden trvající blokádu pásma Gazy, protože představuje "těžké porušení" práv tamního obyvatelstva. Tisíce Palestinců dnes pokračovalo v nájezdech na egyptské obchody.
Sedmačtyřicetičlenná rada přijala rezoluci předloženou arabskými a muslimskými zeměmi, když pro hlasovali zástupci 30 zemí proti jedné a 15 zemí se zdrželo. Delegace jedné země nebyla přítomna.
Je to potřetí, kdy Rada OSN pro lidská práva sídlící v Ženevě přijala na zvláštním zasedání rezoluci proti Izraeli kvůli situaci na palestinských územích.
Izrael zahájil blokádu minulý čtvrtek kvůli trvajícímu raketovému ostřelování jihu svého území z pásma. Palestinci odtud minulý týden na Izrael vypálili dvě stovky raket a granátů a izraelští vojáci při odvetných akcích zabili 37 Palestinců.
Vzkaz pro Hamas
Izrael v rámci blokády uzavřel všechny přechody do pásma, ale nepřestával tam dodávat elektřinu. Izraelský premiér Ehud Olmert postup své vlády zdůvodnil snahou přimět radikální Palestince, aby upustili od raketového ostřelování území židovského státu.
"Doufáme, že Hamas náš vzkaz pochopil. Dokážou zastavit raketovou palbu, když chtějí," řekl na adresu vládnoucího hnutí Hamas mluvčí izraelského ministerstva obrany.
V pásmu Gazy žije 1,5 milionu Palestinců a jejich životy závisejí v mnoha případech na pomoci a humanitárních dodávkách, které se tam dostanou jenom přes přechody kontrolované Izraelem.
I dnes Palestinci pokračovali v masovém přecházení hranice do sousedního Egypta. Podle BBC jich přešlo nejméně padesát tisíc. Nakupovali zásoby, léky, nebo prostě přišli navštívit příbuzné. Ve městě Rafáh to prý vypadá, jako kdyby ho anektovala Gaza.
Rada OSN pro lidská práva byla ustavena v červnu 2006 jako nástupce dřívější Komise OSN pro lidská práva. Světová organizace tak chtěla odstranit nedostatky dosavadního orgánu - komise, která byla často kritizována za to, že v ní zasedaly i země, jež samy lidská práva porušovaly; zrušena byla po více než 60 letech činnosti.
Některé země ale zůstávají skeptické i vůči novému orgánu a poukazují na přetrvávající členství některých sporných států v něm, jako je Kuba nebo Čína. Členem rady je i Česko, které však bylo zvoleno zřetelně horším poměrem hlasů než Kuba.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.