Radiace i ve vodě v Tokiu, Japonsko zváží zákaz vývozu potravin

Zahraničí
19. 3. 2011 20:45
Kontaminace radiací překročila přípustné zdravotní limity v některých potravinách.
Kontaminace radiací překročila přípustné zdravotní limity v některých potravinách.

Japonsko zvažuje zákaz vývozu všech potravinářských výrobků pocházejících z prefektury Fukušima, na jejímž území stojí poškozená jaderná elektrárna. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii mohou kontaminované potraviny krátkodobě ohrozit lidské zdraví.

Japonská vláda připustila, že v oblasti kolem elektrárny Fukušima 1 byl v potravinách zaznamenán radioaktivní jód, jehož stopy nepředstavující zdravotní riziko se našly také v pitné vodě v Tokiu a okolí. Technici mezitím pracují na spuštění chladicích systémů přehřívajících se reaktorů.

Mluvčí japonské vlády Jukio Edano připustil, že kontaminace radiací překročila přípustné zdravotní limity v testovaném mléce z prefektury Fukušima a ve špenátě vypěstovaném v sousední prefektuře Ibaraki. Bylo to poprvé, co japonská vláda potvrdila kontaminaci potravin ozářením. I tak ale zdraví obyvatel bezprostředně údajně ohroženo není.

"Ačkoli má radioaktivní jód krátký poločas rozpadu, kolem osmi dní, a během týdnů se přirozeně rozkládá, existuje krátkodobé riziko, jemuž je lidské zdraví vystaveno, vstřebá-li jej s potravou lidský organismus," uvedla ale Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Ilustrační foto.Japonské úřady doporučily užívání jodových tablet lidem evakuovaným z postižené oblasti. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii  dostaly místní úřady příslušné instrukce už ve středu. Jodové pilulky mohou pomoci ochránit štítnou žlázu před rakovinnými účinky jaderného ozáření.

Zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály zasáhlo Japonsko 11. března. Vyvolalo několikametrové přívalové vlny tsunami, které kromě stovek kilometrů ostrova Honšú poškodily chladicí systémy elektráren Fukušima 1, Fukušima 2 a Tókai.

Podle údajů japonské agentury Kjódó si katastrofa zatím oficiálně vyžádala 7320 mrtvých, asi 11 370 lidí se stále pohřešuje. Bez elektřiny zůstává kolem 257 tisíc domácností a více než milion jich stále nemá tekoucí vodu.

V prefektuře Ibaraki se i dnes zachvěla země. Zemětřesení mělo podle agentura AFP sílu 6,1 stupně Richterovy škály a epicentrum se nacházelo necelých 100 kilometrů jihovýchodně od Tokia.

Jaderná havárie

V poničené elektrárně Fukušima 1 podle Reuters na 300 techniků pokračovalo v boji proti přehřívání reaktorů. Šest pracovníků bylo vystaveno vyšší radiaci. Podle provozovatele elektrárny to ale jejich zdraví neublížilo a v místě dále pracují.

Poškozená elektrárna Fukušima 1.

Díky práci techniků a dalších zaměstnanců se zlepšil stav nejproblematičtějšího - třetího - reaktoru, kterému pomohlo ochlazování tunami vody z hasičských vozů. K reaktorům 1 a 2 se podařilo připojit provizorní elektrické vedení, elektřina do něj má začít proudit v neděli. Normální chlazení je již obnoveno u reaktorů 5 a 6.

Hidehiko Nišijama z japonského úřadu pro jadernou bezpečnost uvedl, že záložní energetické systémy elektrárny nebyly dostatečně chráněny před tsunami. Kvůli selhání záložních zdrojů energie nemohly být poškozené reaktory řádně chlazeny, což vedlo k přehřátí palivových tyčí. "Nedokážu říct, zda šlo o lidskou chybu, ale měli bychom to důsledně prověřit," prohlásil expert.

Japonský premiér Naoto Kan zjišťoval možnost vytvoření vlády národní jednoty, která by zemi měla vyvést z krize. Největší opoziční strana to ale podle Reuters odmítla.

Hrozba radiace

Z ozáření z Japonska mají obavy i sousední země. Čína Tokio požádala o urychlené poskytnutí úplných informací o jaderné krizi. Ministři zahraničí Japonska, Číny a Jižní Koreje se kvůli jaderné krizi setkali v japonském Kjótu.

Ruský premiér Vladimir Putin ve východoruském Sachalinu řekl, že Japonsko začíná situaci dostávat pod kontrolu. Obyvatele města, v němž úřady pravidelně měří radioaktivitu, se snažil ujistit, že jim nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí.

Obavy se projevují i v tak vzdálených zemích, jako je Polsko. Lékárnám v některých polských městech došly jódové tablety.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ