Každý večer kolem osmé se vyděšení obyvatelé Svátu, malebného údolí jen sto mil od tří z nejdůležitějších pákistánských měst, shromažďují kolem rádia. Vědí, že kdyby neposlouchali, mohli by být zbičováni - nebo sťati, píše list International Herald Tribune.
Místní vůdce Talibanu Šáh Dúrán po většinu večerů ze svého přenosného vysílače oznamuje činnosti, které jsou nově ve Svátu zakázány, jako třeba prodávat DVD, dívat se na kabelovou televizi, zpívat a tančit, kritizovat Taliban, holit se a nechávat dcery chodit do školy. Oznamuje také jména lidí, které bojovníci Talibanu za porušení těchto zákazů nedávno zabili, nebo které chtějí zabít.
"Přes rádio to kontrolují všecko. Na vysílání čeká každý," říká jeden místní obyvatel, který ze strachu o život neprozrazuje své jméno.
Mezinárodní pozornost je stále upřena na to, že Taliban ovládá poloautonomní pákistánské kmenové oblasti, které mu slouží jako základna k útokům v Afghánistánu. Ale pro Pákistán by byla stejně tak zničující ztráta Svátu. Po víc než roce bojů už Taliban kontroluje skoro celé údolí. Je to jeho největší průnik směrem na východ.
V oblasti, která byla kdysi nezávislá a poměrně sekulární, vybavená lyžařskými středisky a známá tancem svých dívek, prosazuje svou striktní interpretaci islámu s krutostí zahrnující veřejné popravy stětím, vraždy, sociální a kulturní útlak a persekuci žen.
Minulý rok tu bylo sťato, zastřeleno nebo jinak zabito 70 policistů a 150 jich bylo zraněno, říká generální policejní inspektor Severozápadní pohraniční provincie Navíd Chán. Policisté mají takový strach, že mnozí inzerovali v novinách, že z policie odcházejí, aby je Taliban nezabil.
Vojáci strkají hlavu do písku
Podle některých analytiků je situace ve Svátu jakýmsi souhrnem problémů země: neefektivní a pasivní civilní vlády v kombinaci s bezpečnostními a vojenskými silami, které podle mínění obyvatel záměrně dovolily extremistům, aby vnesli teror hluboko do Pákistánu. Krize je kritickou zkouškou pro vládu civilního prezidenta Ásifa Alího Zardárího a pro bezpečnostní aparát, jehož loajalita je podle Pákistánců pochybná. Nepřijde-li rozhodnější a koordinovanější akce vlády, hrozba Talibanu vůči Pákistánu zesílí, varují někteří.
Ve Svátu je teď podle pákistánských zdrojů dva až čtyři tisíce bojovníků Talibanu. Pákistánská armáda tam má čtyři brigády s 12 až 15 tisíci muži. Ale vojáci většinou zůstávají ve svých táborech. Nezaútočili ani na vesničku, která je všeobecně známá jako hlavní stan Talibanu ve Svátu. Když už armáda jedná, prokazuje naprostou nepřipravenost k boji s povstalci. Obvyklá taktika je ostřelovat nějakou oblast z děl, což má za výsledek větší škody mezi civilisty než mezi bojovníky.
Vojáci ani nezničili na motocyklech a dodávkách namontované vysílačky, s jejichž pomocí Šáh Dúrán a vůdce Talibanu ve Svátu Maulána Fazlulláh terorizují obyvatelstvo.
Být jmenován ve večerním vysílání často nechává jen dvě možnosti - skončit na návsi pohozený bez hlavy, nebo ze Svátu utéct.
V některých oblastech Pákistánu už se k boji proti Talibanu vytvořily civilní milice. Ale ve Svátu jeho rychlé ovládnutí Talibanem při současné tak velké přítomnosti armády mnoho lidí přesvědčilo, že vojáci jsou s talibanci spiknuti.
Taliby bychom zlynčovali všechny
Obviňování, že vojáci nechtějí ve Svátu bojovat, jsou "velmi nefér a nespravedlivá", říká hlavní mluvčí armády generálmajor Athar Abbás, podle něhož bylo ve Svátu za posledních 14 měsíců 180 vojáků zabito.
Jen málo činitelů popírá, že jednou z největších chyb armády ve Svátu bylo, že neochránila Píra Samiulláha, místního vůdce, který se svými 500 bojovníky bojoval proti Talibanu ve vesnici Mandal Dag. Když ho minulý měsíc Taliban při přestřelce zabil, vyzval jeho stoupence, aby prozradili, kde je pohřben - a začali je stínat, dokud tuto informaci nedostali. "Vykopali ho a pověsili na návsi a pak ho převezli neznámo kam," řekl jeden vesničan. Toto znesvěcení mělo ukázat, co se stane každému, kdo se vládě Talibanu vzepře. Obyvatelům Svátu to ale také ozřejmilo, že se nedá věřit tomu, že vláda bude bránit ty, kdo se proti bojovníkům postaví.
Děsivá divadla, jako bylo předvádění ostatků Píra Samiulláha, je pro Taliban, který prokázal při převádění svých hrozeb ve skutečnost krutou důslednost, účinnou taktikou.
"Místní lidé toho mají až po krk, a kdyby mohli, zlynčovali by jednoho každého talibance," řekl policejní důstojník Navíd Chán. "Ale talibanci jsou tak krutí a násilničtí, že se jim nikdo nepostaví. Jestli se tomu neudělá přítrž, rozšíří se to do jiných oblastí Pákistánu."
Foto: AP, Reuters