Repatriace Rohingů: Bangladéši a Barmě pomůže OSN

Zahraničí
25. 11. 2017 10:10
Rohingové.
Rohingové.

Bangladéš a Barma se dohodly, že při repatriaci příslušníků menšiny Rohingů do Barmy přijmou pomoc Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Oznámil to bangladéšský ministr zahraničí Abúl Hasan Mahmúd Alí. Memorandum o návratu Rohingů do vlasti jihoasijské země podepsaly ve čtvrtek. Kolik z více než 600 tisíc příslušníků muslimské menšiny se do Barmy vrátí, ale zatím není jasné.

Repatriace Rohingů by měla začít během dvou měsíců. Zda se bude UNHCR tohoto procesu účastnit, bylo při podpisu memoranda nejasné. Mezinárodní organizace ale na barmskou a bangladéšskou vlády naléhaly, aby zajistily dohled nestranných odborníků.

Podle Alího vznikne do tří týdnů pracovní skupina, jejímiž členy bude Bangladéš, Barma a UNHCR. Tato skupina stanoví konkrétní termín pro začátek repatriace. "Naší prioritou je zajistit bezpečný návrat (Rohingů) do vlasti při zachování jejich důstojnosti," dodal bangladéšský ministr zahraničí.

Po repatriaci budou Rohingové zpočátku bydlet v provizorních táborech nedaleko svých někdejších domovů, uvedl Alí. "Jejich domovy v Arakanském státě byly vypáleny do základů, musí se proto znovu vystavět," dodal. Barma by podle něj při výstavbě mohla přijmout pomoc Indie a Číny.

V Bangladéši se od konce srpna nachází více než 600 tisíc příslušníků muslimské menšiny z Barmy. Barmské úřady Rohingy považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně. Příslušníkům menšiny proto úřady odmítají udělit občanství, omezují jejich svobody a neuznávají je jako etnikum. Oboustranné násilnosti si v barmském Arakanském státě vyžádaly v minulosti tisíce obětí.

Současný exodus vyprovokovaly srpnové události v Arakanském státě. Rohingové tam zaútočili na vojenská a policejní stanoviště, což spustilo vlnu represí.

Nová repatriační dohoda vychází ze smlouvy, kterou Barma a Bangladéš podepsaly v roce 1992 po dřívějších násilnostech a rohingském exodu. Na základě tehdejší dohody museli Rohingové předložit před návratem povolení k pobytu v Barmě, které většina z nich ale nemá.

Autor: ČTK , Reuters, APFoto: ČTK/AP , A.M. Ahad

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ