Represe a podplácení. V KLDR úředníci šikanují občany

Zahraničí
28. 5. 2019 13:15
Kim Čong-un.
Kim Čong-un.

Severokorejští státní úředníci vydírají řadové občany, snažící se uživit své rodiny, a nutí je dávat úplatky, přičemž jim vyhrožují zatčením a stíháním. Oběťmi jsou především Severokorejci, kteří působí v neformálním sektoru ekonomiky. Ve své nejnovější zprávě to uvádí Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

"Právo na jídlo, zdravotní péči, bydlení, práci, volnost pohybu a svobodu je univerzální a nezadatelné, v Severní Koreji ale závisí primárně na schopnosti jednotlivců podplácet státní úředníky," uvedla v prohlášení vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.

"Hrozby zatčení a stíhání představují pro státní úředníky mocný nástroj vymáhání peněz od obyvatel snažících se přežít," konstatuje se ve zprávě OSN. Úplatkářství je "součástí každodenního života lidí, kteří se potýkají s nedostatkem", zmiňuje zpráva.

OSN tento měsíc sdělila, že naléhavou potravinovou pomoc potřebuje v Severní Koreji až deset milionů lidí, tedy 40 procent populace. Podle Světového programu pro výživu mají Severokorejci v současné době rekordně malé příděly jídla, pouhých 300 gramů na den, a tyto příděly se podle očekávání dále sníží vzhledem k nejhorší úrodě za posledních deset let.

Pchjongjang svaluje vinu za špatnou situaci na sankce, jimiž Rada bezpečnosti OSN trestá KLDR za její raketové a jaderné zbrojní programy. Podle zprávy OSN je ale armáda při rozdělování financí na prvním místě.

"Neustálá koncentrace na jadernou otázku odvádí pozornost od strašlivé situace v oblasti lidských práv, kterou trpí mnoho milionů Severokorejců," podotkla komisařka OSN pro lidská práva Bacheletová.

Představitelé Spojených národů nemají do Severní Koreje přístup, takže nemohou stav lidských práv v zemi nezávisle posoudit. Nová zpráva OSN vychází z 214 rozhovorů s lidmi, kteří uprchli z KLDR, především pak ze severovýchodních provincií Rjanggang a Severní Hamgjong  hraničících s Čínou.

"Pokud se řídíte instrukcemi od státu, zemřete hlady," uvedla podle zprávy OSN jedna z žen ze severokorejské provincie Rjanggang, která nyní žije v Jižní Koreji.

"Máte-li peníze, projde vám všechno, i vražda," prohlásil další nejmenovaný severokorejský uprchlík.

Řada Severokorejců podle zprávy dává úplatky v hotovosti či v podobě cigaret, aby se nemusela účastnit státem nařízených prací, za které lidé nedostávají žádnou mzdu. Místo toho si přivydělávají prodejem vlastních produktů na tržištích, což je sice v zemi nelegální, ale čím dál víc tolerované.

OSN ve svých zprávách kritizuje severokorejský komunistický režim opakovaně. Ve zprávě vyšetřovatelů OSN z roku 2014 se uvádí, že zločiny Pchjongjangu jsou srovnatelné s nacismem, apartheidem a zločiny kambodžských Rudých Khmerů. Zpráva upozorňuje na rozsáhlé politické represe v KLDR, včetně poprav a internací v táborech nucených prací s odhadovanými 80 až 120 tisíci politickými vězni. Upozorňuje také na perzekuce na základě náboženství, rasy a pohlaví, zotročování obyvatelstva, systematické mučení vězňů a sexuální násilí páchané na severokorejském obyvatelstvu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Uncredited

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ