Riceová jednala v Iráku o <span>urychlení obnovy</span> země

Zahraničí
18. 12. 2007 15:26
Riceová a velvyslanec USA v Iráku Ryan Crocker jednají v Kirkúku
Riceová a velvyslanec USA v Iráku Ryan Crocker jednají v Kirkúku

Condoleezza Riceová a velvyslanec USA v Iráku Ryan Crocker jednají v Kirkúku.Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová dnes přicestovala na neohlášenou návštěvu do Iráku. Její první zastávka byla v ropném středisku Kirkúku, kde se sešla se členy smíšené jednotky pro obnovu Iráku a s místními politiky. Riceová je v Iráku poosmé, naposledy tam byla v září jako členka doprovodu amerického prezidenta George Bushe.

Riceová přicestovala do Iráku v době, kdy americké armádní velení projevuje znepokojení nad neschopností iráckých politiků využít dobré bezpečnostní situace k politickému pokroku. Od léta podle armády ubylo v Iráku násilí o 60 procent, ale vládě se nepodařilo usmířit rozhádané skupiny obyvatelstva a parlamentu schválit zákony klíčové pro obnovu země.

"Toto je významná provincie pro budoucnost Iráku, pro jeho demokracii, pro Irák všech," řekla Riceová na schůzce s místními politiky. 

Kirkúk patří mezi hlavní problémy země. Kurdové o něm hovoří jako o svém Jeruzalémě. Původně v něm tvořili většinu obyvatelstva, ale minulá vláda je vystěhovala do jiných oblastí a město arabizovala. Kurdové se do něj teď vracejí a usilují o to, aby bylo začleněno do iráckého autonomního Kurdistánu. Ten tvoří provincie Dahúk, Irbíl a Sulajmáníja. Kirkúk je střediskem provincie Tamím.

Tři sta tisíc za vystěhování

V okolí Kirkúku jsou velké ropné zásoby. Vláda letos na jaře přistoupila na kurdský požadavek a dala souhlas k vystěhování Arabů z města. Ti, kdo k tomu svolí dobrovolně, měli dostat 15 tisíc dolarů (300 tisíc Kč) a nemovitost v místě svého původu. Minulá vláda stěhovala do Kirkúku hlavně Araby z iráckého jihu.

O příštím osudu Kirkúku má rozhodnout referendum, které se mělo konat do konce roku. Kurdové přistoupili na to, že hlasování o půl roku odloží. Do složitých jednání o osudu oblasti se nově vložila OSN a její zvláštní zmocněnec Steffan de Mistura, který vyjednává o podmínkách referenda.

Poradce Riceové pro Irák David Satterfield označil rozhodování o oblasti Kirkúku za skutečný bod obratu pro všechny etnické a náboženské skupiny v Iráku.

Po kirkúkských jednáních s asi dvacetičlennou provinční radou se Riceová přesunula do Bagdádu a rovnou zamířila do rezidence prezidenta Džalála Talabáního. Jednat má i s předsedou vlády Núrím Málikím.

Bezpečnost jako na houpačce

Ačkoli se bezpečnostní situace v Bagdádu a mnoha jiných částech země zlepšila, horší se na irácko-turecké hranici. Turecko dnes vyslalo asi 300 vojáků zhruba tři kilometry do iráckého vnitrozemí v honbě za tureckými kurdskými separatisty ze Strany kurdských pracujících (PKK).

V neděli na pozice PKK útočila turecká letadla a vláda v Bagdádu vznesla protest proti tomu, že s ní Ankara operaci nekonzultovala. Dnešní tureckou akci označil irácký vládní mluvčí za nepřijatelnou.

Podle Satterfielda chce Riceová politikům v Bagdádu sdělit, aby si uvědomili pokrok v bezpečnostní a ekonomické oblasti a aby se k němu připojili řešením naléhavých politických záležitostí.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ