Na předem neoznámenou návštěvu přicestovala v sobotu do Bagdádu americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Během pobytu v irácké metropoli pochválila úspěch počáteční fáze nové bezpečnostní operace v Bagdádu a vyzvala Iráčany, aby tento "oddechový čas" využili ke smíření.
K využití jakékoliv přestávky ve vlně násilností pro urychlení procesu národního usmíření vyzvala v sobotu irácké vůdce během své nečekané návštěvy v Bagdádu americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.
Z Bagdádu se Riceová ještě tentýž den přesune do Izraele k přípravným jednáním před pondělní třístrannou schůzkou s izraelským premiérem a palestinským prezidentem. Jednat se má o možnostech obnovy mírového procesu.
V sobotu večer má podle agentury AFP s Riceovou hovořit její izraelská rezortní kolegyně Cipi Livniová a v neděli se mají konat oddělené rozhovory Riceové s Olmertem a Abbásem.Riceová nabádala Iráčany k usmíření, chválila bezpečnostní operaci
Pochválila úspěch počáteční fáze nové bezpečnostní operace v Bagdádu a zároveň Iráčany varovala, že trpělivost USA není nekonečná.
"Spojené státy investují v Iráku mnoho, většinou zejména životy našich mužů a žen v uniformách, a Američané chtějí vidět výsledky a nejsou ochotni čekat věčně," citovala Riceovou agentura Reuters. "Neříkáme ale Iráčanům, že to (ukončení násilností a usmíření) musejí dokončit do toho či onoho data," řekla novinářům.
Ministryně hovořila se zástupci všech velkých iráckých etnik
Iráčtí politici by podle Riceové měli urychlit smiřování sunnitů a šíitů, dokončit dohodu o dělení příjmů z ropy a uspořádat místní volby. O tom hovořila ministryně při sobotním schůzkách s premiérem Núrím Málikím, prezidentem Džalálem Talabáním a viceprezidentem Tárikem Hášimím, tedy se zástupci šíitů, Kurdů a sunnitů.
"Čekání na pokrok nemůže trvat nekonečně dlouho, o těchto otázkách se musí rozhodnout urychleně. Tato skupina vůdců musí jednat," řekla Riceová.
Podle prohlášení vydaného úřadem premiéra Riceová pochválila bezpečnostní operaci a zopakovala podporu Bushovy administrativy snahám Málikího vlády o stabilizaci situace v zemi.
Bezpečnostní operace v Bagdádu trvá jen několik dní a USA pro ni uvolnily dalších 17 000 vojáků z celkem 21 500 příslušníků americké armády, které jako posily míří do Iráku. Podle prvních zpráv násilností v Bagdádu už teď ubylo - v pátek ve městě napočítali jen jedenáct mrtvých, zatímco v předchozích dnech jich bývalo až padesát. Mluvčí irácké armády tvrdil, že počet vražedných útoků se snížil o osmdesát procent.
V sobotu byl ale také spáchán dvojí atentát v Kirkúku, tedy z etnicky smíšeného města severně od metropole. Zahynulo tam deset lidí a více než osmdesát osob utrpělo zranění. Pozorovatelé se domnívají, že milice, jež má nová operace přinutit složit zbraně, se z Bagdádu stáhly do jiných částí země.
Irák uzavřel hranice se Sýrií proti přílivu rebelů a zbraní
Ve středu se v rámci nových bezpečnostních opatření na 72 hodin zavřely hraniční přechody do Sýrie a Íránu. Měly by být postupně znovu otvírány, ale provoz na nich prý bude plně obnoven až za 60 dní. Smyslem je zastavit příliv posil odboje z těchto zemí do Iráku a také přerušit proud zbraní, zejména z Íránu.
Iránská vláda údajně vyzbrojuje šíitské extremisty
Riceová v sobotu zopakovala, že proti americkým vojákům v Iráku jsou používány íránské zbraně. "Americká vláda nemůže poskytnout detaily, do jaké míry je do toho zapojena íránská vláda. Tato vláda ale odpovídá za své složky a my ji vyzýváme, aby se snažila Irák stabilizovat a nikoli naopak," řekla Riceová novinářům.
Podle Washingtonu Íránci vyzbrojují extremistické šíity bojující v Iráku a tyto aktivity jsou podle něj organizovány v Íránu na vládní úrovni, jelikož zbraně do Iráku dopravují elitní íránské jednotky. Předseda sboru náčelníků štábů americké armády Peter Pace s tím však nesouhlasí. Podle něj neexistují žádné důkazy, že nejvyšší íránští politici řídí akce v Iráku.
Předseda sboru náčelníků štábů americké armády Peter Pace s tím však nesouhlasí. Podle něj neexistují žádné důkazy, že nejvyšší íránští politici řídí akce v Iráku.
Bezpečnostní akce má zatím dobré výsledky
Bezpečnostní operace v Bagdádu trvá jen několik dní a USA pro ni uvolnily dalších 17 tisíc vojáků z celkem 21 500 příslušníků americké armády, které jako posily míří do Iráku. Podle prvních zpráv násilností v Bagdádu už teď ubylo - v pátek ve městě napočítali jen 11 mrtvých, zatímco v předchozích dnech jich bývalo až 50. Mluvčí irácké armády tvrdil, že počet vražedných útoků se snížil o 80 procent.
Foto: ČTK