Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její britský protějšek David Miliband dnes přicestovali do Afghánistánu na neohlášenou návštěvu. Stalo se tak jen den po jejich rozhovorech v Londýně, kde hovořili o nutnosti zvýšení přítomnosti ostatních spojenců na nebezpečném jihu země.
Afghánské tažení se komplikuje kvůli pokračujícímu odporu radikálního hnutí Taliban, jehož režim britsko-americká koalice svrhla krátce po teroristických útocích na USA. Do bojů proti Talibanu se nyní zapojují rovněž jednotky mezinárodních sil ISAF, vedené Severoatlantickou aliancí.
V táboře spojenců se však projevují spory o rozdělení břemene afghánského tažení. Washington se marně snaží přimět zejména Berlín, aby vyslal bojové jednotky i na neklidný jih Afghánistánu, kde válčí hlavně Američané, Britové, Kanaďané a Nizozemci.
Neochotní spojenci
Náměstek Riceové Robert Gates poznamenal, že pokud ostatní spojenci nebudou ochotni dodat posily, může odhodlání ostatních bojovat zmizet jako pára nad hrncem a z NATO se stane „aliance dvou linií".
K jednotkám Mezinárodního bezpečnostního pomocného sboru (ISAF) sice přispělo všech šestadvacet členských zemí, ale mnohé velké země jako Německo, Francie, Španělsko, Turecko, nebo Itálie nepřispěly zvlášť velkými jednotkami. Česká republika má v Afghánistánu 240 mužů a žen.
V sázce je i osud kanadské vlády, který hodlá premiér Stephen Harper spojit s návrhem na prodloužení mise 2500 kanadských vojáků na jihu Afghánistánu. Parlament, v němž má převahu opozice, by měl o návrhu hlasovat příští měsíc. Ottawa však prodloužení mise podmiňuje větším zapojením ostatních spojenců.
O další "dělbě práce" mezi členy NATO v Afghánistánu budou mít alianční ministři obrany příležitost hovořit už dnes a zítra ve Vilniusu a o víkendu na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově.
Ještě letos na jaře by mělo vyslat asi 180 vojáků a civilních odborníků do jihoafghánské provincie Lógar Česko, které tam chce vybudovat vlastní provinční rekonstrukční tým (PRT).
Mezinárodní jednotky, které působí v Afghánistánu pod vedením Severoatlantické aliance, mají asi 41tisíc příslušníků. Loni v bojích proti Talibanu zahynulo přes šest tisíc lidí, z nichž asi tisíc bylo civilistů, dalších tisíc afghánských vojáků nebo policistů a 220 zahraničních vojáků.
Foto: AP