Rijád: Nový americký zákon oslabuje mezinárodní vztahy

Zahraničí
3. 10. 2016 20:11
Teroristický útok 11. září 2001 USA.
Teroristický útok 11. září 2001 USA.

Nový americký zákon, který umožňuje občanům USA žalovat Saúdskou Arábii ohledně teroristických útoků z 11. září 2001, je hrozbou pro mezinárodní vztahy. Uvedla to v pondělí saúdská vláda, která zároveň vyzvala Kongres USA, aby jednal s cílem předejít všem nebezpečným dopadům zákona.

Proti zákonu se již dříve postavil prezident Barack Obama, jehož veto ale minulý týden Kongres přehlasoval. Prezident varoval, že zákon poškodí vztahy s Rijádem, který je významným spojencem Západu na Blízkém východě, zvlášť v boji proti mezinárodnímu terorismu.

Ve sporu jde o zákon zvaný JASTA (Justice Against Sponsors of Terrorism Act). Saúdská vláda na svém pravidelném zasedání v metropoli Rijádu uvedla, že tento zákon představuje porušení principu nevést soudní stíhání proti vládám.

Saúdský kabinet se vyjádřil poté, co televizní stanice CNN v neděli uvedla, že Saúdskou Arábii zažalovala v USA první pozůstalá po oběti útoků z 11. září 2001. Vdova Stephanie DeSimoneová zažalovala Rijád za to, že podle ní přispěl ke spáchání atentátů dlouholetou podporou teroristické sítě Al-Káida.

O jejích plánech zaútočit na USA prý Saúdská Arábie věděla. Blízkovýchodní země tak podle DeSimoneové nese spoluzodpovědnost za smrt jejího manžela Patricka Dunna, který zahynul po útoku na Pentagon.

Zahynulo 3 tisíce lidí

Islamisté unesli v září 2001 letadla, s kterými následně narazili do budov Světového obchodního střediska (WTO) v New Yorku a do budovy ministerstva obrany ve Washingtonu. Jedno z letadel spadlo po potyčce mezi pasažéry a teroristy nedaleko města Shankville v Pensylvánii. Při atentátech zahynulo téměř 3 tisíce lidí. Z 19 atentátníků jich 15 pocházelo ze Saúdské Arábie.

Zákon o uplatnění spravedlnosti vůči sponzorům terorismu, který začátkem měsíce schválila Sněmovna reprezentantů a již v květnu Senát, prezident Obama vetoval. Svůj odpor k zákonu zdůvodnil obavami o národní bezpečnost. Může podle něj poškodit spolupráci se zahraničními spojenci v boji proti terorismu i v jiných otázkách.

Saúdská Arábie je klíčovým americkým spojencem na Blízkém východě. Rijád už pohrozil, že omezí s USA spolupráci.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK , Booher Andrea

Další čtení

Při loupeži ve francouzském muzeu lupiči ukradli zlaté a stříbrné mince

Zahraničí
23. 10. 2025

Trump nechal zbořit východní křídlo Bílého domu kvůli výstavbě tanečního sálu

Zahraničí
23. 10. 2025

Ve Venezuele bude brzy pozemní akce, řekl podle Reuters prezident USA Trump

Zahraničí
23. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ