Rohingský uprchlík získává svůj první průkaz totožnosti

Zahraničí
7. 10. 2017 04:45
Barmská vlajka.
Barmská vlajka.

Muhammad Sálim se narodil a vyrostl v severní Barmě. Tamější vláda jej však za celých 30 let jeho života neuznala za občana země.

Nakonec se mu alespoň něčeho z tohoto dlouho očekávaného uznání dostalo v exilu - oficiální průkaz totožnosti nezískal v Barmě, ale vydalo mu ho bangladéšské ministerstvo pro imigraci a cestovní pasy.

Sálim, který žil v severní Barmě, náleží k muslimské menšině Rohingů. Je jedním z více než půl milionu členů této minority, kteří od sklonku srpna uprchli přes hranice do Bangladéše. Jejich domovy vypálily bezpečnostní složky a buddhistické bojůvky. Lidé v Barmě Rohingy považují veskrze za cizince, třebaže se tam většina z nich narodila.

Bangladéšské úřady se zhostily obrovského úkolu: vedou evidenci nově příchozích uprchlíků a vydávají jim plastové průkazy totožnosti, na nichž je uvedeno jejich jméno, věk a místo narození. Rohingové jsou na průkazech označováni jako "občané Barmy".

V uprchlickém táboře v Kutapalongu Sálim při pořizování fotografie na průkaz řekl, že žádný průkaz totožnosti ještě nikdy neměl. Poté, co 26. září vstoupil s mnoha dalšími uprchlíky do Bangladéše, průkaz totožnosti konečně získal.

Cení si jej natolik, že když se jeho žena s dcerou šly koupat, střežil ty jejich jako oko v hlavě.

"V Barmě jsem nebyl šťastný, zabíjeli tam lidi a všechno ničili," říká Sálim, "a proto jsem přišel sem. V Bangladéši jsem šťastný."

Rohingům byla v Barmě po desetiletí upírána základní práva a svoboda pohybu. Příslušníci této dlouhodobě perzekuované menšiny však do země přišli před několika generacemi. Většina z nich byla občanství zbavena v roce 1982 a oni zůstali bez státní příslušnosti.

Autor: ČTK , APFoto: , ČTK/AP/Khin Maung Win

Další čtení

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025
Shromáždění česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny. Nápisem „Děti“ si loni připoměli oběti ruského útoku na Činoherní divadlo v Mariupolu

Britové jdou po špionech: Skripal, Vrbětice i vražda dětí v Mariupolu

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ