Rozdávání potravin chudým na Slovensku pomalu končí

Zahraničí
14. 2. 2012 16:35
Mouka pro nejchudší (ilustrace).
Mouka pro nejchudší (ilustrace).

K malému skladu potravin mezi panelákovými domy na největším slovenském sídlišti v bratislavské Petržalce od rána přicházejí lidé s velkými nákupními taškami, s vozíky nebo se nechají dovézt někým z rodiny, případně taxíkem. Pracovníci místní samosprávy jim proti podpisu vydávají mouku a těstoviny, které si obyvatelé obratem odnášejí. Projekt rozdávaní potravin pro nejchudší skupiny obyvatel, na jehož financování se podílí také Evropská unie, spěje po zhruba roce k závěru.

Slováci odkázaní na sociální dávky nebo důchodci s nízkými příjmy si od loňska mohou vyzvednout 20 kilogramů mouky a stejné množství těstovin. Stát k tomuto účelu vyhradil ze svých rezerv 45 tisíc tun obilí. Vyrobené potraviny vystačí na pětimilionovém Slovensku pro zhruba každého desátého obyvatele. Původně měl první program svého druhu v zemi skončit už na podzim, kvůli problémům s distribucí úřady termín prodloužily do konce tohoto měsíce.

"Já jsem to původně ani nechtěl, ale rodina mě přinutila. Když už mám na to nárok, ať si tu mouku a těstoviny vyberu," řekl dnes ČTK místní penzista, který celý čtyřicetikilogramový náklad naložil do starého kočárku. Starší paní u výdejny zase netrpělivě vyčkávala na svého chotě s autem. "Já moc peču. Ta mouka mi vydrží na půl roku, těstoviny ještě méně," uvedla o bezplatné dávce potravin. Jiné manželské páry v důchodovém věku se zase spoléhají na vlastní ruce, balíky kladou do rozměrných tašek nebo vozíků. Někteří neskrývají ostýchavost, nechtějí, aby je viděli známí.

Na sídlišti s více než 110 tisíci obyvateli má nárok na potravinovou pomoc zhruba 650 lidí. Většinou jde o nepracující důchodce, jejichž příjem nedosahuje 305 eur měsíčně (7640 korun). Průměrná starobní penze v zemi je jen o asi 60 eur vyšší. Lidí odkázaných na dávky je v Bratislavě méně, slovenská metropole je totiž nejbohatším regionem v zemi.

Pomoc těm, kdo mají nejhlouběji do kapsy."Většina je spokojená. Někteří ale brblají, nač jim bude 20 kilogramů hladké mouky a že by se jim hodila i polohrubá," líčí pracovnice skladu své zkušenosti s výdejem potravinové pomoci. Někteří zájemci si podle ní mouku a těstoviny přijedou vyzvednout i taxíkem. "Hodnota potravin je 20 eur, taxík v Petržalce vyjde na tři eura, stále se to vyplatí," dodala. Mezitím ke skladu dorazil taxikář, jenž se také hlásil o balíky. "Já to beru sestře. Nemá auto, odvezu jí to, proč bych nepomohl," vysvětluje.

Větší problémy než výdej potravin pracovníkům skladu nadělalo spíše prasklé vodovodní potrubí, z něhož nečekaně začala stříkat voda. Před skladem se fronty lidí netvořily, samospráva totiž stanovila pro zájemce harmonogram výdeje. V některých regionech se úřady chaosu ale nevyhnuly. Způsobil ho nával lidí a nedostatek zásob.

Bezplatné rozdělování balíčků s moukou a těstovinami narazilo v zemi také na kritiku. Odbory tvrdily, že projekt je urážkou lidské důstojnosti. Levicová opozice ho zase přirovnala k rozdávání potravin v nejchudších afrických zemích. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že dosavadní program potravinové pomoci by už zanedlouho mohl nahradit nový, v jehož rámci se uvažuje s nabídkou více druhů potravin.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ