Odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem je nelegální a je na Evropě, aby klíčovou smlouvu s Teheránem zachovala. Řekl to íránský prezident Hasan Rúhání při setkání s britským velvyslancem v Teheránu Robem Macairem. Washington od dokumentu z roku 2015 odstoupil letos v květnu.
"Po nezákonném odstoupení Spojených států od jaderné dohody je teď míč na evropské straně," uvedl Ruhání. Írán podle něj napětí v regionu ani na mezinárodní úrovni nevyhledává.
Na základě ujednání z roku 2015 Teherán výměnou za odstranění části mezinárodních sankcí omezil svůj jaderný program a zavázal se, že se nepokusí vyrobit jaderné zbraně. V nadcházejících dnech se Spojené státy chystají proti Íránu opět zavést sankce, navzdory nesouhlasu dalších signatářů dohody, tedy Británie, Francie, Číny, Ruska a Německa.
K návratu k jaderné dohodě s Íránem vyzval poradce Rúháního Hamíd Abútálebí. Reagoval tím na Trumpovo vyjádření, podle nějž je americký prezident ochoten setkat se s Rúháním bez jakýchkoliv podmínek. Hlava amerického státu tak prý chce zlepšit vztahy obou zemí.
"Respektování práv íránského národa, méně nepřátelství a návrat k jaderné dohodě jsou kroky, které mohou být učiněny k vydláždění hrbolaté cesty rozhovorů mezi Íránem a Amerikou," citovala agentura Reuters Abútálebího.
Jednání mezi Spojenými státy a Íránem ale vyloučila řada íránských politiků. Podle místopředsedy íránského parlamentu Alího Motaharího by vyjednávání s Washingtonem bylo pro Teherán ponížením. Šéf strategické rady pro zahraniční vztahy Kámal Charrazí uvedl, že Trumpova nabídka nemá žádnou hodnotu vzhledem ke špatným zkušenostem z vyjednávání s USA. Za nedůvěryhodného partnera pak Washington označil íránský ministr vnitra Abdolrezá Rahmání-Fazlí.