Ruská tajná služba znovu udeřila na jehovisty, nyní na Krymu

Zahraničí
16. 11. 2018 11:20
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Agenti ruské tajné služby FSB provedli v noci na pátek domovní prohlídky v desítkách domů a bytů ve městě Džankoj na severu anektovaného poloostrova Krym. Prohlídky se podle ruských médií uskutečnily u nejméně třech desítek podezřelých z členství v náboženské společnosti Svědkové Jehovovi, která je v Rusku považována za extremistickou organizaci. Loni její působení ruské úřady zakázaly.

Agenti FSB mimo jiné zatkli Sergeje Filatova, který stál v čele místní obce jehovistů, oficiálně existující v letech 2015 až 2017, uvedl server Krym.Realii. Dodal, že místní ruská televize Vesti Krym označila akci za nejmohutnější zátah na extremisty na poloostrově. Místní jehovisté prý byli koordinováni z centra v ukrajinském Charkově, a to prý naznačuje, že "možná byli nějak propojeni s ukrajinskými tajnými službami". Při prohlídce u jejich vedoucího se našla "extremistická literatura" a příručky pro verbování nových členů.

Tento týden ruské úřady zadržely 16 jehovistů v Novosibirsku, připomněl server Newsru.com.

Svědkové Jehovovi mají v Rusku přibližně 175 tisíc členů. Hnutí založené v roce 1873 ve Spojených státech kazatelem Charlesem Russelem se hlásí ke křesťanství. Pod názvem Svědkové Jehovovi působí od roku 1931. V Rusku organizace oficiálně vyvíjela činnost od roku 1991. Ruský nejvyšší soud ji ale loni v dubnu ukončil činnost na návrh ministerstva spravedlnosti, které ji v srpnu téhož roku zařadilo na seznam zakázaných organizací, likvidovaných za extremismus.

Organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) letos v červnu ostře kritizovala pronásledování jehovistů v Rusku. "Svědkové Jehovovi pouze poklidně uplatňují své právo na svobodu vyznání," zdůraznila Rachel Denberová z HRW a ruské úřady vyzvala, aby "přestaly s náboženským pronásledováním věřících". Ruská nevládní organizace na ochranu lidských práv Memorial uznala 29 jehovistů za politické vězně.

Rovněž v červnu Rada pro lidská práva působící při ruském prezidentovi požádala generální prokuraturu, aby stíhání jehovistů prověřila. Upozornila současně, že nejvyšší soud rozhodnutím o likvidaci náboženské společnosti jako právnické osoby ji nezakázal jako takovou. Navíc ruská vláda loni v květnu ujistila OSN, že neomezuje právo občanů na svobodu vyznání a že členové likvidované organizace mají možnost nezávisle praktikovat svou víru za podmínky, že nebudou šířit extremistickou literaturu anebo jinak se zúčastnit nezákonné činnosti, připomněl Newsru.com.

Obvinění z extremismu se podle serveru opírá hlavně o to, že skupina věřících se zúčastnila bohoslužeb, společně četla bibli a modlila se, což úřady interpretují jako "pokračování v činnosti extremistické organizace".

Svědkové Jehovovi argumentují, že svobodně působí ve více než dvou stovkách zemí světa a nikde - s výjimkou Ruska - nejsou obviňováni z extremismu.

Newsru.com připomněl, že pronásledování jehovistů v Rusku, kde se objevily už na konci 19. století, má dlouhou historii: jehovisty posílali do vyhnanství, odsuzovali za protisovětskou propagandu i špionáž. Jako oběti politických represí je rehabilitoval výnos prezidenta Borise Jelcina v roce 1996.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Michael Probst

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ