Dohoda
Rusko a Američané budou koordinovat nálety nad Sýrií
21.10.2015 18:05 Původní zpráva
Rusko a Spojené státy se dohodli na pravidlech létání nad Sýrií. Znamená to nejen menší riziko leteckého incidentu, ale především první významnější sblížení stanovisek obou zemí po dlouhé době neshod. Byť jde o dokument technického rázu, který nevybočuje za hranice toho nejnutnějšího, co je v dané situaci potřeba zabezpečit.
Létání nad Sýrií se v posledních letech stalo dobrodružstvím plným neočekávaných situací. Ne však kvůli bojovníkům na zemi, kterým chybí dostatečně účinné protiletadlové zbraně, ale ti, co na ně útočí, ohrožují sami sebe navzájem. Nad Sýrií si létá, kdo chce, v noci 1. října se například potkalo šest ruských SU-30 se čtyřmi izraelskými F-15. Víc vyděšení z této situace byli Izraelci, kteří vyklidili pole tak rychle, že přitom zaletěli do Libanonu. Na zhruba 200 metrů se přiblížily a ruské a americké stíhačky a na webu ruského ministerstva obrany je video, kdy letci obhlíží z poměrně blízké vzdálenosti neidentifikovatelný dron.
"Stává se, že v jednom sektoru se pohybuje na 30 různých strojů," píše na své stránce ruské ministerstvo obrany. Centrálně létání nikdo neřídí, vojenská letadla NATO však mají odpovídače stejně jako civilní stroje. Ne všichni je však používají, kromě koalice a Ruska tu létá i syrská vládní armády a s dopravními letadly taky Írán. Vzdušná cesta je pro něj prakticky jedinou možností, jak s režimem v Damašku udržovat kontakt bez toho aniž by absolvoval složitou cestu po moři, nebo přes ostatní země.
Na dohodě pracovali experti obou zemí několik týdnů, bavili se prostřednictvím videokonferencí. Ne všichni ale doufali, že se ji podaří dotáhnout do konce. Vnímání syrského konfliktu se totiž na obou stranách stále diametrálně liší. Přesto se to podařilo, i když jen v technické rovině. Text dohody je neveřejný, podle Američanů ho chce držet v diskrétní rovině Moskva. Ta popisuje opatření jako "komplex pravidel a omezení." Mluvčí Pentagonu Peter Cook mluví o vzájemné koordinaci a vyčlenění frekvencí pro vzájemnou komunikaci: "Musí tato pravidla dodržovat, protože nechtějí žádná nedorozumění," citují ho New York Times.
Naopak dokument nijak nesbližuje politická stanoviska. "Naše ozbrojené síly jsou v Sýrii v souladu s mezinárodním právem a na základě pozvání zákonné vlády, zatímco USA a koalice proti Islámskému státu tu působí bez povolení a mimo jakýkoli mandát RB OSN," píše ruské ministerstvo obrany. "Stále sdílíme názor, že ruská strategie v Sýrii je kontraproduktivní a podpora Asadova režimu jen občanskou válku prohlubuje," říká mluvčí amerického ministerstva obrany Cook.
Podobné dohody mají hlavně praktický význam. Rusové už koordinují létání s Izraleci a spojení mají taky s Ankarou, poté co atmosféru vyhrotilo sestřelení "neznámého dronu," tureckými stíhačkami. Premíér Ahmet Davutoglu přitom pohrozil, že jeho země sestřelí cokoli, co naruší její vzdušný prostor.
Ruské ministerstvo obrany si na stránkách povzdechlo, že dohoda taky neřeší třeba společnou záchranu pilotů v případě sestřelení: "Tyto otázky zatím nenacházejí dostatečné porozumění u amerických kolegů." Na druhou stranu je domluvené nepřetržité spojení, takže tyto věci lze vždy domluvit operativně v dané situaci.
Důležitá je ale jiná věc - obě strany dokázaly, že se umějí dohodnout, když ještě před rokem touto dobou byly kvůli situaci na Ukrajině doslova na nože. A čas ukáže, jestli opravdu šlo o praktickou záležitost v případě, když je třeba se vyvarovat zbytečného rizika, nebo jde o víc.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.