Rusko posílá do Sýrie bombardéry, Aleppo hlásí intenzivní boje

Zahraničí
30. 9. 2016 14:05
Rusko posílilo svou leteckou základnu v Sýrii (ilustrační foto).
Rusko posílilo svou leteckou základnu v Sýrii (ilustrační foto).

Rusko posílilo svou leteckou základnu v Sýrii a dopravilo tam několik bombardérů. Napsal to ruský list Izvestija, podle kterého je armáda připravena poslat i letadla na podporu pozemních operací. Na severu syrského města Aleppa mezitím pokračovaly intenzivní boje mezi povstalci na jedné straně a syrskou armádou a jejími spojenci na straně druhé. Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že za týden bojů na východě města zemřelo více než 330 lidí a dalších téměř 850 jich bylo zraněno. Dnešní nálety podle aktivistů usmrtily nejméně 12 lidí.

Na základnu Hmímím dorazila skupina ruských bombardérů Su-24 a Su-34. "Bude-li to zapotřebí, bude letectvo za dva až tři dny ještě posíleno. V jednotkách už byly vybrány letouny přímé vojenské podpory Su-25, které čekají na rozkazy velitelů," sdělil ruskému listu nejmenovaný armádní zdroj. Ruské ministerstvo obrany zprávu zatím nepotvrdilo. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Rusko nedává operaci v Sýrii žádné časové omezení.

Moskva znásobila podporu syrské armády po kolapsu příměří, které americká a ruská diplomacie vyjednaly 9. září. Syrský režim spolu se spojenci minulý týden obnovil boje v povstalci drženém východním Aleppu.

Podle mluvčího Kremlu hlavním výsledkem ročního působení Ruska v Sýrii je to, že v Damašku není "ani Islámský stát, ani Al-Káida ani fronta An-Nusra". Za nespolehlivé označil Peskov údaje, které o obětech zveřejňuje opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle ní při ruských vojenských operacích od loňska zahynulo přes 9000 lidí, z nichž asi třetina byli civilisté.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) vyzvala syrský režim a Moskvu, aby ukončily "krvavou lázeň v Aleppu". "Celý východní Aleppo se stal ohromným terčem a civilisté tam prolévají krev," upozornil ředitel aktivit MSF Xisco Villalonga. Syrská vláda má podle něj skoncovat se "systematickým bombardováním" města a Rusko jako její politický a vojenský spojenec má "zodpovědnost využít svého vlivu a zastavit boje".

Nemocnice na východě Aleppu, které jsou ještě v provozu, podle MSF přijaly mezi 21. a 26. zářím 822 zraněných, z toho nejméně 221 dětí. Za tu dobu tam MSF napočítala 278 mrtvých, z toho 96 dětí. WHO oznámila, že od zahájení současné ofenzivy, tedy od minulého čtvrtka, ve východní části města padlo 338 lidí a dalších 846 jich bylo zraněno.

Podle doktora abú Vasíma, který řídí úrazovou nemocnici v Aleppu podporovanou MSF, "pacienti čekají, až ti druzí zemřou, aby se pro ně uvolnilo lůžko". "Všechny jednotky intenzivní péče jsou přeplněné. Máme pouhé tři operační sály a jen včera (ve čtvrtek) jsme museli provést více než 20 velkých operací břicha. Nemocniční personál pracuje až 20 hodin denně, nemohou jen tak odejít domů a nechat lidi umírat," dodal Vasím.

Američané ve čtvrtek v souvislosti s údery na Aleppo uvedli, že zvažují ukončení rozhovorů s Ruskem na téma příměří v Sýrii. Takové diskuse podle ministra zahraničí Johna Kerryho nemají smysl za situace, kdy syrské a ruské letouny pokračují v bombardování.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během dnešního telefonátu Kerrymu řekl, že Moskva je připravena zvážit další možnosti, jak normalizovat situaci v Aleppu. O telefonátu informovala ruská diplomacie.

Dohoda o příměří, kterou před časem dojednaly USA a Rusko, byla podle Lavrova na východě Aleppu mnohokrát porušena bojovníky skupiny známé dříve jako fronta An-Nusra. Tato skupina si nyní říká Fronta dobytí Sýrie. Lavrov přitom obvinil Američany, že se jim nepodařilo odlišit od sebe teroristické skupiny a umírněnou opozici. An-Nusra "se tak může skrývat za jinými ozbrojenými opozičními skupinami, se kterými Washington spolupracuje," dodal ruský ministr.

Podle šéfa humanitárních operací OSN Stephena O'Briena zhroucení americko-ruské spolupráce v Sýrii poškodí úsilí OSN dopravit do země humanitární pomoc. Velmoci by podle něj měly v Radě bezpečnosti OSN najít společnou vůli a zastavit probíhající krveprolití.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun oznámil, že OSN vytvoří vyšetřovací komisi, která se bude zabývat tragickým útokem na humanitární konvoj v severosyrské provincii Aleppo. Při náletu na kamiony s humanitární pomocí zahynuly dvě desítky lidí. Konvoj Červeného půlměsíce s humanitární pomocí byl zasažen minulý týden v pondělí u města Urm al-Kubra v severosyrské provincii Halab. USA i některé další země obvinily z útoku Rusko, které to odmítá.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Pavel Golovkin

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ