Sibiřská tajga je zlatým dolem pro nelegální těžaře a obchodníky se dřevem. Ročně kradou miliony krychlových metrů dřeva, jimiž pomáhají sytit čínský ekonomický zázrak. Pokud bude lesní pych pro rudého obra pokračovat dosavadním tempem, hrozí do pěti let odlesnění tajgy za Bajkalem.
Neukojitelná čínská poptávka po dříví v uplynulých letech jen posílila letitý zlořád, jímž nelegální těžba v Rusku je. Dřevo kradou především sami tamní zbídačelí Rusové.
Jedním z nejdrancovanějších je Zabajkalský kraj, oblast na východ od jezera Bajkal sousedící s Mongolskem a severovýchodní čínskou provincií Chej-lung-ťiang.
Holina do pěti let
Pohraničním městem Zabajkalsk na Transsibiřské magistrále, sídlem jednoho ze zabajkalských okresů, se podle svědků plazí směrem na jih prakticky nekonečný had železničních vagonů naložených po okraj dřevem.
Podle Federálního úřadu pro lesnictví ze Zabajkalského kraje mizí přes dva miliony metrů krychlových nelegálně vytěženého dřeva ročně.
Lesnický úřad varuje, že pokud se proti drancování nezakročí, bude Zabajkalský kraj do pěti let odlesněn.
Jedenapůlkrát Boubín
Objem ukradeného dřeva převyšuje množství stromového porostu, které v České republice poničil nedávný orkán Emma. Dosahuje zhruba třetiny objemu legální české těžby za rok. Představuje asi 100 tisíc obřích staletých smrků dorostlých do výšky padesáti metrů.
Při předpokládané hustotě lesa stovky takových stromů na hektar by to znamenalo, že lupiči promění v paseku asi tisíc hektarů neboli deset kilometrů čtverečních vzrostlého lesa. To je skoro jedna a půl rozlohy českého Boubínského pralesa.
Čínský Tuzex na dřevěných nohách
Pro celé „loupežnické" vesnice nezaměstnaných Rusů představuje po zániku kolektivního hospodaření nelegální obchod se dřevem jedinou možnost obživy. Číňané za hranicí na něm bohatnou a staví blyštivou budoucnost.
Před deseti lety špinavé příhraniční město Man-čou-li ve Vnitřním Mongolsku, čínské autonomní oblasti, proměnil obchod se dřevem v zářící středisko regionu.
Obchod kvete a bohatší Rusové jezdí do Man-čou-li nakupovat elektroniku, oblečení a zvukové i filmové nosiče, které doma neseženou. S ruským dřevem tu podniká na sedmdesát firem.
Nevinní Číňané, nebo kulka tomu, kdo jim kazí kšeft?
Čínským obchodníkům dává prostor pro černý obchod zmatenost ruského lesního zákona, všudypřítomná korupce a absence ruského dřevozpracujícího průmyslu. Číňané jsou údajně k obcházení zákonů, nelegálnímu obchodu a podplácení úředníků vyzýváni úředníky samými.
„Bohužel dovolujeme Číňanům skupovat les, oni ho zpracují a posílají pak nábytek do světa," stýská si regionální poslanec Viktor Ostanin. Podle něj by bylo nejúčinnější zbraní proti černému obchodu vybudování dřevozpracujícího průmyslu a vytvoření pracovních příležitostí v oboru na ruském území.
Mluvit o projektech, které by se nejspíš Číňanům tyjícím z ruského dřeva nelíbily, nemusí být bezpečné: V roce 2005 byl na zápraží vlastního domu zastřelen Ostaninův kolega Vladimír Baranov, vedoucí jedné z mála ruských dřevozpracujících firem. Ostanin je přesvědčen, že poslancovu vraždu objednaly místní obchodnické kruhy napojené na čínskou mafii.
Čínský oblíbený, protože levný nábytkářský průmysl zpracovávající zakázky pro Západ, včetně nábytkářského giganta IKEA, skupuje a zpracovává nejen nelegální dřevo ze Sibiře. Stejně nakládá s miliony metrů krychlových dřeva pokáceného protizákonně v deštném pralese v Indonésii či v Barmě.
Foto: Petr Podaný (dřevaři v Číně),Profimedia a Global Forest Watch