Sýrie předala Rusku údajné důkazy o odpovědnosti povstalců za srpnový chemický útok. Podle dnešní informace agentury Interfax je náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov převzal v Damašku z rukou šéfa syrské diplomacie Valída Mualima. Rjabkov zároveň prohlásil, že vývody inspektorů OSN, kteří následky útoku analyzovali, jsou "zpolitizované a předpojaté". Takové hodnocení vzápětí odmítla Paříž.
"Nikdo nemůže zpochybňovat objektivitu inspektorů OSN," řekl francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Šéf francouzské diplomacie zároveň prohlásil, že je "velice překvapen" slovy ruského diplomata.
Paříž patří v syrské otázce k nejbližším spojencům Washingtonu a prosazuje v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, která by Damašku hrozila vojenským zákazem. Proti tomu se ale staví Rusko.Důkazy od syrské vlády, že chemický útok u Damašku z 21. srpna byl dílem povstalců, hodlá Rusko předložit Radě bezpečnosti OSN. "Samozřejmě vše předvedeme v RB OSN," řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov a dodal, že i tak má Moskva "spoustu informací" o povstalecké "provokaci".
"Máme dost důkazů, že informace o použití chemických zbraní vyjadřují skutečnost, že opozice pravidelně páchá provokace, aby vyvolala údery a intervenci proti Sýrii," řekl ruský ministr. Obdobně se již dříve vyjadřoval ruský prezident Vladimir Putin.
Zprávou, kterou v pondělí skupina inspektorů předala OSN, je Moskva podle Rjabkova rozčarována. Ruský diplomat po jednání s Mualimem novinářům nicméně řekl, že Sýrie je plně připravena spolupracovat při ničení svého chemického arzenálu. Na plánu likvidace se minulý víkend v Ženevě dohodli ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov.
Západní státy a Rusko se rozcházejí v hodnocení zprávy inspektorů OSN. Podle Západu dokazuje jasnou vinu syrské vlády za srpnový chemický útok u Damašku, podle Moskvy ale nezodpověděla všechny otázky Ruska a na viníka neukázala.Zpráva inspektorů, odvolávající se na diplomatický zdroj z OSN, uvádí takové podrobnosti o použitých raketách a o trajektorii jejich letu, že je prý naprosto jasné, že za útokem byl syrský režim.
Rjabkov se ve středu v Damašku setkal se syrským prezidentem Bašárem Asadem, který ocenil pevný postoj Moskvy při podpoře Damašku. Stanovisko Ruska, které odmítá použití síly proti Sýrii, podle syrského prezidenta "napomáhá nastolení nového světového řádu".
"Prezident Asad poděkoval Rusku za podporu Sýrie v jejím boji se zuřivými útoky teroristů, které podporují okolní arabské země a Západ," uvedla ve zprávě o setkání Rjabkova s Asadem syrská televize.
Pentagon se rozhodl ponechat své síly ve východním Středomoří, aby byly k dispozici pro případnou akci proti Sýrii v případě, že by diplomacie neuspěla. "Je jasné, že jasná hrozba použití síly spustila diplomatický proces. Musíme si uchovat možnost vojenského řešení," prohlásil americký ministr obrany Chuck Hagel.