Saúdky trénují, <span>jak prodávat podprsenky</span>

Zahraničí
26. 6. 2009 21:25
Doma si saúdské ženy mohou nosit, co chtějí.
Doma si saúdské ženy mohou nosit, co chtějí.

Nákup spodního prádla? Rychle, ať je trapná záležitost za mnou.Šestadvacet, většinou saúdských, žen dokončilo první kurz svého druhu ve vahhábském království na Arabském poloostrově. V zemi, kde stále ještě v obchodech se spodním prádlem pro dámy prodávají výhradně muži, je to nevídané. Učily se, jak posuzovat, prodávat a skladovat podprsenky a další díly textilu, který v islámském světě jinde než v soukromí neuvidíte.

Absolventky si ve městě Džidda uspořádaly malou ceremonii, která završila čtyřicetihodinovou instruktáž.

Výcvik je měl naučit překonat rozpaky při práci se zákaznicemi, vyrovnat se se stížnostmi zákazníků a předvádět sortiment odpovídajícím způsobem. Organizátoři kurzu doufají, že akce pomůže ke zrušení zákazu, který zapovídá ženám prodávat v obchodech se spodním prádlem.

„Byla to krásná zkušenost," pochvalovala si podle listu The Daily Telegraph Fatina Abdová, dvaatřicetiletá koordinátorka, která pracuje v kanceláři jedné společnosti prodávající luxusní prádlo. „Nejvíc mě šokovaly velikosti košíčků u podprsenek. Nevěděly jsme, jak je správně měřit."

Doma si saúdské ženy mohou nosit, co chtějí.Desetidenní kurz reaguje na události tři měsíce staré. V březnu se saúdské ženy rozhodly bojkotovat obchody se spodním prádlem, dokud nezaměstnají ženy. Kromě několika butiků pouze pro ženy v nákupních centrech totiž Saúdky nenajme žádný z nich.

Saúdky kupují „zajíce v pytli"

Tento stav je ironií právě v zemi, která se ze všech sil snaží obě pohlaví oddělit. Například i fronty na občerstvení u kiosků musejí být oddělené (pokud tedy nejde o blízké příbuzné). Konzervativní klerici mají silný vliv na celou společnost a snaží se zakázat cokoliv, co by mohlo vést k ženské emancipaci, jako třeba řízení vozidel nebo možnost volit.

Ženy, které se do bojkotu zapojily, se snaží vládu přimět, aby prosadila zákon existující na papíře od roku 2006, podle nějž v obchodech s ženským zbožím smějí být zaměstnané jen ženy. Tento zákon nikdy nevešel do praxe, částečně kvůli zastáncům tvrdé linie, kteří jsou proti zaměstnávání žen ve smíšeném prostředí, jako jsou velká nákupní střediska. Najímání prodavaček by navíc snížilo počet pracovních míst pro muže. V Saúdské Arábii je v současnosti nezaměstnaných více než deset procent mužů.

Podle přísné saúdskoarabské interpretace islámského práva se ženy na veřejnosti musejí zahalovat od hlavy po paty do černých hábitů. Ale v soukromí svých domovů a ložnic mohou nosit cokoli si přejí a sexy spodní prádlo je velmi populární. Ovšem koupit ho, to je docela jiný příběh. Zkoušecí kabinky jsou zakázané - možnost, že by se žena svlékala na veřejnosti, je jednoduše nepředstavitelná. Takže ženy si nikdy nejsou jisté, jestli vybraly správnou velikost, dokud nákup nedonesou domů.

Na Facebooku podpořily Saúdky tisíce lidí.Nápad kurz uspořádat patří Suhair al-Kurašíové, šéfka soukromé univerzity Dar al-Hekma, říká Rím Asaadová. „Chtěla tenhle výcvik jako součást řešení pro odvětví, kde je nedostatek kvalifikovaných žen, které by uměly řídit obchody se spodním prádlem," vysvětluje Asaadová, která se na univerzitě stará o finance a byla hlavní postavou bojkotu.

Lekce vymýšlela a vedla Australanka, která se dozvěděla o kampani na internetu a nabídla své služby. I na serveru Facebook se pod požadavek saúdských žen podepsalo několik tisíc lidí.

Foto: Profimedia, ČTK/AP

Autor: - els -

Další čtení

Šéf izraelské tajné služby Ronen Bar oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce

Zahraničí
28. 4. 2025

Počet mrtvých po sobotním výbuchu v íránském přístavu stoupl na 65

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Obří výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku způsobil vzácný jev

Zahraničí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ