Královnou krásy Saúdské Arábie se stala osmnáctiletá Aja Alí Mullaová. Při korunovaci nemusela odhalit tělo ani tvář, jelikož soutěž pátrala po kráse duševní. K titulu „morální královny krásy" patří pět tisíc rijálů (24 tisíc korun), šperky a také cesta do Malajsie.
Soutěž se konala od května v Safvě na východě saúdskoarabského království a přihlásilo se do ní 274 žen ve věku mezi 15 a 25 lety. Byl to teprve druhý ročník a ve srovnání s loňskem se vyznačoval vysokou účastí. Loni soutěžilo jenom 75 Saúdských Arabek.
Uchazečky musely prokázat oddanost k islámským hodnotám, a nepromenovaly se tady v plavkách ani večerních róbách. V téměř tři měsíce trvajících testech musely prokázat poslušnost vůči rodičům, rodině a společnosti ve smyslu islámského práva. Dívky měly být podrobeny kulturním, sociálním a psychologickým kouškám.Mnoho akcí se konalo v čistě ženském prostředí, v němž účastnice mohly závoje i abáje odložit. Jedna ze zkoušek testovala vztah mladých žen k matce. Každá z nich proto strávila pod dohledem porotkyň s matkou den na venkově.
Saúdskoarabský tisk nevysvětlil, čím se vítězka lišila od ostatních. Napsal pouze, že kromě finanční odměny Aja získala perlový náhrdelník, diamantový šperk a hodinky a taky poukázku na výlet do Malajsie.
„Skutečným vítězem soutěže je společnost," řekla její organizátorka Chadra el-Mubaraková. „Vítězky reprezentují kulturu společnosti a její islámské zvyky a ctnosti."
V konzervativním arabském světě se moc soutěží krásy nekoná. Mezi nejodvážnější patří ta, která se pořádá v liberálním Libanonu. Soutěžící se tam objevují v televizi v jednodílných plavkách i oslnivých večerních toaletách a odpovídají na otázky, které mají prověřit jejich všeobecné znalosti i sebedůvěru.
V konzervativní Saúdské Arábii by nic takového nepřipadalo v úvahu. Tamní soutěže krásy se týkají jedině koz, ovcí, velbloudů a dalších zvířat a jejich smyslem je podpořit chov.
Foto: ČTK/AP a Reuters