Saúdská Arábie: <span>podprsenková revoluce</span>

Zahraničí
19. 9. 2007 12:37
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoOpatrně rozepínajíc svou černou abbáju si Miriam bin Ládinová tiskne k hrudníku krajkovanou podprsenku, aby zjistila správnou velikost. Něco takového by ještě nedávno vzbudilo v každém obchodě s prádlem v Saúdské Arábii skandál. V obchodech podle posledního nařízení mohou pracovat i ženy.

Ještě minulý rok mohli podle zákona v Saúdské Arábii prodávat typicky ženské zboží, jako kosmetiku a parfémy, pouze muži. Obě pohlaví byla totiž oficiálně oddělena.

Minulý rok se vláda rozešla s tradicí. Nová vládní vyhláška nařizovala vyměnit ve smíšených obchodních zónách muže za pultem za ženy. Vláda se tak pokouší o postupnou emancipaci a posílení práv žen.

„Můžeme konečně zůstat v klidu, když si kupujeme prádlo," řekla libanonskému deníku Daily Star Miriam bin Ládinová. „Dokážete si představit, že stojíte zcela zahalená v abbáje a necháváte cizího muže odhadnout velikost vašich košíčků?"

Bin Ládinová, která dříve posílala za prádlo platit svou mladší sestru, si dnes k nákupu přihodí i jedny nebo dvoje tanga. O politice však příbuzná světoznámého teroristy Usámy mluvit nechce. Spíš se zajímá o způsob, jak potěšit prádlem svého manžela.

V Saúdské Arábii to vypadá, jako by se zákon šířil i do ostatních odvětví. Ženy mohou pracovat v bankovnictví, médiích i jinde. Hodně jich navíc pracuje v těsném styku se silnějším pohlavím.

„Je hezké, když vidíte ženy v kanceláři," cituje Daily Star Abdalláha Azíze Attara z jedné marketingové společnosti, která se pokroku rozhodně nebála a zaměstnala hned dvanáct žen. Většina jich je z Libanonu nebo ze Saúdské Arábie a v práci už se nezahalují.

Kromě škol a nemocnic, kde ženy tradičně pracovaly, si Saúdky brousí zuby i na zaměstnání v službách domácnostem. Doposud to bylo něco neslýchaného a podobné práce vykonávaly cizinky.

Ministra práce Ghází al-Gázajbí už prý kontaktovalo pár chudých rodin s prosbou o práci pro nezaměstnané nevzdělané ženy bez živitele, který buď zemřel, nebo je opustil.

Třiadvacetiletá Hana s ekonomickým titulem pracuje v novém obchodě Najumi (Nayomi). Nový zákon si pochvaluje a Daily Star řekla: „Ženy si sem přicházejí odložit své abbáje, poklábosit s kamarádkami, sestrami a matkami. Přitom se baví o prádle, které si zkoušejí."

FOTO: archiv

Autor: - els -

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ