Jeden z četných saúdských princů byl odsouzen k trestu bičování ve věznici ve městě Džidda necelý měsíc poté, co byl popraven jiný člen rozvětvené saúdské monarchie.
Když místní doktor potvrdil, že princovo zdraví trest umožňuje, policie informaci zveřejnila, což je v Saúdské Arábii netypické přesto, že ke královské rodině patří tisíce lidí a většina z nich má titul princ a princezna.
Princ byl podle listu Ukáz odsouzen k vězení, ale jeho jméno a provinění list neuvedl. Není ani jasné, kolik ran bičem princ dostal.
Trest je podle některých saúdských uživatelů sociálních sítí důkazem toho, že islámské právo nedělá rozdíly mezi aristokracií a obyčejnými lidmi. Jiní naopak věří, že potrestání prince je strategické rozhodnutí saúdské vlády s cílem uklidnit společenské napětí, které zapříčinily vládní škrty.
Trest bičování se v Saúdské Arábii podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch provádí pomocí lehké dřevěné hole. Údery jsou mířeny na zadní část nohou a záda, což nezpůsobuje otevřené rány, nýbrž modřiny.
Saúdská Arábie, která je rodištěm islámu, následuje vahhábismus, což je fundamentalistická škola sunnitského islámu. Platí tam islámské právo šaría, nad kterým mají kontrolu duchovní.
Království popravilo prince Turkího bin Saúda Kabíra 18. října za to, že zastřelil člověka ve rvačce.
Podle lidskoprávní organizace Amnesty International patří Saúdské Arábii, pokud jde o počet poprav v loňském roce, třetí příčka ve světě. Na prvním místě je Pákistán a na druhém Írán.