Sbližování Čín. Chu <span>přímo popřál</span> prezidentovi Tchaj-wanu

Zahraničí
27. 7. 2009 13:00
Dlouhá cesta k usmíření. Chu (první zleva) v galerii rudých vůdců.
Dlouhá cesta k usmíření. Chu (první zleva) v galerii rudých vůdců.

Dlouhá cesta k usmíření. Chu (první zleva) v galerii rudých vůdců.Usmiřování v Tchajwanské úžině? Čínský prezident Chu Ťin-tchao dnes zaslal svému tchajwanskému protějšku Ma Jing-ťiouovi telegram, ve kterém vítá jeho nedělní zvolení do čela Národní strany (KMT). Jde o vůbec první přímý kontakt mezi oběma vůdci.

"Doufám, že naše dvě strany budou moci dál podporovat mírovou spolupráci, prohlubovat vzájemnou důvěru, přinášet občanům na obou stranách (Tchajwanské úžiny) dobré zprávy a přispívat k oživení velké čínské rasy," napsal v telegramu Chu Ťin-tchao, který je také šéfem vládnoucí komunistické strany.

ČTĚTE TAKÉ: Krůček po krůčku. Čínské sbližování s Tchaj-wanem

Ma Jing-ťiou, jenž byl do prezidentského úřadu zvolen loni v květnu, slíbil užší styky s pevninskou Čínou. Na mysli měl hlavně nastartování obchodních styků. Ma odpověděl Chuovi v podobném duchu a zopakoval myšlenku čínského vůdce, že by „spory měly jít stranou".

Lidově osvobozenecká (rudá) armáda vstupuje do Pekingu.Telegram podle analytiků nasvědčuje tomu, že se Chu chce se svým protějškem setkat. „Dá se to asi očekávat. Schůzka je v zájmu Chu Ťin-tchaa. Byl by to velký čin. Chu půjde v roce 2012 do důchodu a mohl by ještě stihnout získat (Nobelovu pozn. red.) cenu míru," říká Lin Čchung-pchin, profesor strategických studií na univerzitě Tamkang v Tchaj-peji.

Na telegram zareagovaly i trhy. Tchajwanská burza vzrostal v pondělí o 0,79 procenta a dostala se poprvé za 11 měsíců nad 7 tisíc bodů.

Přímá jednání jsou stále daleko

Přesto zřejmě potrvá ještě dlouho, než se uskuteční setkání mezi oběma zeměmi na nejvyšší úrovni. Jak v Pekingu, tak v Tchaj-peji budou muset politici vypočítat různá rizika, která ze schůzky vyplývají. Členové Kuomintangu s čínskými komunisty neformálně jednají od roku 2005, ale Ma se zatím přímému kontaktu vyhnul s ohledem na silnou domácí protičínskou opozici.

Čína totiž považuje ostrov Tchaj-wan za svou odpadlou provincii od roku 1949, kdy Mao Ce-tung s konečnou platností vyhnal Čankajškovy nacionalisty z pevninské Číny. Peking se nevzdává úsilí o opětné nabytí kontroly nad ostrovem a stále hrozí vojenskou invazí, pokud by byla potřebná (rozumí se tím jednostranné vyhlášení nezávislost Tchaj-wanu).

Čína dlouhodobě hrozí Tchaj-wanu invazí, pokud vyhlásí nezávislost. 

Foto: Reuters, Wikipedia

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ