Sebevědomý Peking o Tibetu mluvit nechce
25.03.2008 15:56
"Tibet je vnitřní záležitostí Číny a nedovolíme žádné zahraniční vměšování," prohlásil dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang. Reagoval tak na vyjádření Mezinárodního olympijského výboru, který se nabídl jako prostředník při rozhovorech o Tibetu. Už minulý týden Peking odmítl podobné nabídky britského premiéra Gordona Browna a francouzské vlády.
Čína dnes rovněž kritizovala úvahy evropských politiků o možném bojkotu srpnové olympiády v Pekingu. Vyzvala je také, aby přehodnotili své plány na setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, kterého Peking obviňuje z organizace nepokojů.
"Doufáme, že si mezinárodní společenství udělá jasný obrázek o dalajlamovi a neposkytne mu žádnou podporu," prohlásil Čchin. S dalajlamou by se v květnu měli setkat britský korunní princ Charles a premiér Brown.
Čínská policie dnes také oznámila, že zatkla 13 buddhistických mnichů, kteří se zúčastnili prvního dne poklidných protičínských protestů ve Lhase. Ty později přerostly v nejsilnější tibetské nepokoje za posledních 20 let a postihly i sousední čínské provincie. Podle úřadů mniši vykřikovali "reakční hesla" a nesli vlajky se sněžným lvem. Toho Tibeťané obvykle používají jako symbol pro nezávislost na Číně.
Protibetské organizace s odvoláním na očité svědky uvádějí, že čínská policie masově zatýká obyvatele Lhasy. Buddhistické kláštery, kde protesty propukly, jsou údajně obklíčené vojenskými vozidly.
Novináři uvidí "pravdu"
Peking prý i nadále posiluje svou vojenskou přítomnost v autonomní oblasti. Čínské úřady údajně také vyzývají Tibeťany k udávání organizátorů nepokojů, za jejichž odhalení nabízejí finanční odměnu.
Peking dnes rovněž uvedl, že umožní desítce zahraničních novinářů navštívit ve středu Lhasu. Čína tak reaguje na protesty zahraničních médií proti vypovězení jejich zpravodajů z Tibetu. Podle agentury DPA však není zřejmé, do jaké míry se budou moci novináři v tibetském správním centru volně pohybovat.
Dalajlama už není buddhista
Lhasu dnes navštívil čínský ministr veřejné bezpečnosti Meng Ťien-ču, který následně vyzval k přísnější kontrole tibetských klášterů. Meng také řekl, že organizování nepokojů je neslučitelné s hodnotami tibetského buddhismu. O dalajlamovi prohlásil, že se svými činy vyloučil z řad buddhistů.
Protičínské demonstrace pokračují v oblastech se silnou tibetskou menšinou v provincii S'-čchuan. Oficiální agentura Nová Čína v pondělí informovala, že zde při střetu s demonstranty zemřel jeden policista. Při stejném incidentu podle tibetských exilových skupin zasahující policisté zastřelili jednoho tibetského mnicha a dalšího těžce zranili.
Čínské úřady i tibetská exilová vláda dnes zvýšily údaje o obětech nepokojů. Při násilnostech podle oficiálních informací zahynulo od 14. března 22 lidí. Tibetské organizace udávají téměř 140 mrtvých.
Tibetští aktivisté se dnes opět shromáždili v nepálské metropoli Káthmándú. Policie demonstraci rozehnala a zatkla více než 100 jejích účastníků. Zástupci pobočky OSN v Káthmándú postup policie vůči demonstrantům odsoudili s tím, že násilné potlačení poklidného protestu je v rozporu s právem na svobodu vyjadřování a svobodu shromažďování.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.