Jordánec Humám Chalíl Balaví se na konci roku odpálil na základně v Chóstu a zabil několik agentů CIA a příslušníka jordánské tajné služby. Na nové nahrávce popisuje, jak vodil tajné služby za nos.
Doktor Humám Chalíl Balaví měl být trumfem amerických a jordánských zpravodajských služeb. Místo toho jim způsobil jednu z největších ztrát v historii. Na konci loňského roku se odpálil na základně v Chóstu, kde měl být "vytěžen", a zabil šest amerických a jednoho jordánského zpravodajského důstojníka.
Americký list The Washington Post nyní přišel s tím, že se objevila dosud neznámá videonahrávka, na které sebevražedný útočník popisuje, jak vlákal příslušníky tajných služeb do pasti tím, že jim předával informace o teroristech. Zároveň na ní tvrdí, že původně byl jeho cílem pouze jordánský zpravodajec, ale když se mu naskytla příležitost, rozhodl se zabít i Američany.
ČTETE TAKÉ: CIA zřejmě v Afghánistánu přišla o nejlepší lidi
"Neplánoval jsem to takto," říká podle The Washington Post Balaví na nedatované nahrávce dlouhé 44 minut, kterou v neděli zveřejnil Saháb, což je médium napojené na al- Kajdu. Změna plánu prý byla způsobena "hloupostí jordánské zpravodajské služby a americké zpravodajské služby", které jej pozvaly do Afghánistánu, aby jim pomohl s plánováním útoků na teroristy z al-Kajdy.
Pokud se prokáže pravost nahrávky, bude to druhé Balavího zaznamenané prohlášení týkající se plánů na proniknutí do střežené Chapmanovy základny CIA ve východním Afghánistánu. Už v lednu se objevila nahrávka, na které Balaví hovoří o tom, že tato akce měla být pomstou Američanům za zabití představitele Talibanu Baitulláha Mahsúda.
Podle Američanů byl Balaví dobrý zdroj, který dodával několik měsíců kvalitní informace. Teprve poté bylo rozhodnuto, že může být vpuštěn na Chapmanovu základnu. Balaví, který na nahrávce v jednu chvíli mává údajnou výbušninou C4, popisuje, že některé informace, které dodával zpravodajcům o členech Talibanu a al-Kajdy, byly pravdivé. Ale že šlo o informace, o kterých se extremisté domnívali, že je tajné služby stejně vědí. To je ostatně jedno ze základních pravidel úspěšného lhaní - vždy alespoň část musí být pravdivá.
Foto: ČTK/AP