Šéf barmské junty nabízí setkání <span>vůdkyni opozice</span>

Zahraničí
4. 10. 2007 17:13
Demonstranti s podobiznami vůdkyně barmské opozice Su Ťij
Demonstranti s podobiznami vůdkyně barmské opozice Su Ťij

Demonstranti s podobiznami vůdkyně barmské opozice Su ŤijŠéf barmské junty generál Than Šwei se osobně sejde s vězněnou vůdkyní opozice Do Aun Schan Su Ťij, jestliže tato disidentka zmírní svá stanoviska. Je to poprvé, co junta nabízí vůdkyni opozice osobní setkání.

Zprávu dnes přinesly barmské sdělovací prostředky. Šwei to podle nich řekl při úterním setkání s vyslancem generálního tajemníka OSN Ibrahimem Gambarim.

Stanovil prý podmínku, že Su Ťij musí veřejně prohlásit, že se vzdává svého "konfrontačního postoje, zničujících snah a podpory sankcí" proti juntě.

Junta žádala Su Ťij o změnu postoje už v minulosti, ale zatím nikdy nenabízela osobní setkání. Nabídka je zajímavá také proto, že Šwei se netají téměř fyzickým odporem k Su Ťij a údajně je bez sebe hněvem jenom při zmínce jejího jména.

Gambari v Barmě strávil čtyři dny a snažil se přimět juntu, aby zastavila vojenský zásah proti demonstrantům. 

Barmská televize a rozhlas, které dnes o Šweiově prohlášení informovaly, také oznámily, že při zásahu proti protestujícím bylo v minulých dnech zatčeno 2093 osob, z nich 692 už bylo propuštěno.

Protesty, které vyvolalo velké zvýšení cen benzinu, začaly v srpnu. V září nabyly na intenzitě a ulicemi měst pak pochodovaly desítky tisíc lidí. Pochody dostaly postupně ráz protivládních protestů. Účastníci, mezi nimiž byli také buddhističtí mniši, žádali propuštění členů opozice z vězení. Armáda proti demonstrantům poprvé zasáhla 26. září. Podle oficiální verze zahynulo deset lidí, demokratičtí aktivisté hovoří až dvou stech mrtvých a šesti tisících zatčených. Junta vyhlásila výjimečný stav a zakázala shromažďování více než pěti osob.

Mezi prvními oběťmi byl japonský novinář, který v Barmě pracoval pro agenturu AFP. Dnes bylo jeho tělo letecky dopraveno do Japonska a převezeno k policejní pitvě, aby byla stanovena příčina smrti. Podle dosavadní verze zemřel na vykrvácení po zásahu kulkou do ledviny. Japonsko se rozhodlo omezit humanitární pomoc Barmě, i když původně ji chtělo zcela zastavit. Japonští představitelé tvrdí, že novinář byl zjevně zasažen zblízka, a nikoli náhodnou střelou.

Na ilustračním snímku demonstranti ve Washingtonu s podobiznami vůdkyně opozice Do Aun Schan Su Ťij, 29. září.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ