Šéf Hyundai za mříže nepůjde

Zahraničí
6. 9. 2007 16:50
Čchung Mong-ku odchází ze soudní budovy
Čchung Mong-ku odchází ze soudní budovy

Čchung Mong-ku odchází ze soudní budovy

Rozhodnutí nezavírat druhého nejbohatšího muže Jižní Koreje do vězení zaplašilo obavy z vakua, které by po jeho odchodu následovalo. Hyundai se totiž potýká se snížením odbytu v zahraničí a růstem konkurence.

Výrok soudu však také může oživit debatu o mocných a kontroverzních „čebolech", velkých rodinných konglomerátech.

„Hyundai Motor Group je špičkový podnik kvůli řetězovému efektu, který má na celou ekonomiku. Obviněný Čong Mong-ku je symbolem Hyundai Motor a automobilového průmyslu v celé zemi," cituje agentura Reuters I Če-honga, předsedajícího soudce soulského vysokého soudu.

„Ptal jsem se mnoha lidí, včetně číšníků v restauracích, řidičů taxíků a reportérů. Normální lidé jsou spíš pro odložený trest. To znamená, že obviněný by měl pracovat tvrdě," dodal podle Reuters soudce ke svému verdiktu.

Akcie Hyundai ihned zareagovaly a o pár procent povyskočily.

Místo tříletého trestu musí Čong zaplatit 840 miliard wonů (zhruba 1, 8 miliardy Kč), pronášet řeči o transparentním managementu a psát eseje o dozoru a kontrole, které budou publikovány v místních médiích. Čong také musel sáhnout do kapsy pro milion dolarů (zhruba 20 milionů Kč), aby zaplatil kauci.

Ačkoliv mu nejvyšší soud rozsudek odložil, potvrdil rozsudek nižšího soudu, kde se říká, že Čong zneužil důvěry, zpronevěřil majetek společnosti a zakládal tajné fondy za nekalým účelem.

Organizace a státy, které měly co do činění s Hyundai (od jara staví i v České republice) zajímal hlavně dopad rozsudku na společnost, která samotná produkuje sedm procent jihokorejského exportu. 

Čong je veledůležitou osobou při většině velkých zakázek. Bude pokračovat, a tak se nikdo o zakázky bát nemusí.

Hyundai patří mezi největší „čeboly" v zemi. Rodinný podnik pomáhal po korejské válce (1950-1953) obnovit ekonomiku, ale na konci devadesátých let přišli někteří kritikové s tím, že částečně může za finanční krizi, která asijské trhy postihla v roce 1997-1998.

V podobném případu v roce 2004 odložil nejvyšší soud tříletý trest za podvod generálnímu řediteli společnosti SK Corp, největší rafinérské firmy v zemi.

„Tohle rozhodnutí úplně ruší rozhodnutí nižšího soudu. Bylo to varování čebolu a zaměřené na boj proti úřednickému zločinu," řekl agentuře Reuters Pak Kun-jong, ekonomický koordinátor a zastánce reformy čebolů.

Na fotografii: Čong Mong-ku odchází ze soudní budovy, 6. září 2007

FOTO: AP

Autor: - els -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ