Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Čínu, aby zacházela spravedlivě se dvěma zadrženými kanadskými občany, a zdůraznil i konání řádného procesu. Stoltenberg to řekl v Bukurešti, kde se účastní schůzky ministrů obrany členských zemí EU. Jak dodal, situaci ohledně Kanaďanů, kteří byli v Číně uvězněni už loni v prosinci, sleduje s obavami. Peking by měl podle něj reagovat na výzvy Kanady, která žádá, aby dvojice byla "neprodleně propuštěna".
Napětí ve vztazích mezi Kanadou a Čínou se stupňuje od 1. prosince, kdy byla v kanadském Vancouveru na žádost Spojených států zadržena finanční ředitelka a zároveň dcera zakladatele čínského výrobce chytrých telefonů Huawei Technologies Meng Wan-čou. Kanadská vláda od té doby několikrát zopakovala, že nevidí žádnou zřetelnou souvislost mezi zadržením Meng a zatýkáním Kanaďanů v Číně. Podle západních diplomatů v Pekingu jsou ale tyto kroky evidentní odvetou čínských úřadů.
Stoltenberg se v Bukurešti vyjádřil i k situaci v Makedonii, která se po dlouholetých sporech dohodla se sousedním Řeckem na změně názvu. Loni Atény a Skopje uzavřely kompromis, na jehož základě bude nové oficiální pojmenování řeckého souseda znít Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. Změnu ústavy schválil makedonský parlament již na začátku ledna. Minulý týden pak dohodu o změně názvu odsouhlasil i parlament v Aténách. Otevřená je tak cesta této dvoumilionové balkánské země do Evropské unie a Severoatlantické aliance.
Atény dosud přijetí Makedonie do těchto struktur blokovaly. Jak šéf NATO uvedl, očekává, že nyní členské státy dohodu o přistoupení Makedonie podepíšou.