Vůdce australské opozice se dnes omluvil premiérce Julii Gillardové kvůli prohlášení, že její vláda je nezkušená v otázce rodinné politiky. Kritici spatřovali v tomto komentáři lacinou narážku na to, že předsedkyně vlády nemá děti.
Omluva Tonyho Abbotta přichází dva týdny poté, co Gillardová, historicky první žena v čele australské vlády, označila v nezvykle ostrém projevu v parlamentu opozičního šéfa za misogyna.
Abbottova poznámka o rodinné politice vlády zazněla dnes, když kabinet oznámil, že sníží porodné pro druhé dítě a další potomky.
V současné době dostávají australští rodiče pět tisíc australských dolarů (98 tisíc Kč) na každého novorozeného potomka. Od poloviny roku 2013 má být tato částka vyplácena pouze u prvního dítěte a na další potomky dostane rodina již jen tři tisíce australských dolarů (59 tisíc korun).
Vláda toto úsporné opatření vysvětlila tím, že vybavení jako kočárek či postýlka mohou mladší sourozenci podědit.
Abbott nicméně upozornil, že rodiče často musejí koupit druhou dětskou postýlku nebo větší kočárek, který umožňuje přepravu dvou dětí najednou. "Domnívám se, že kdyby byla vláda v této oblasti trochu zkušenější, tuto záležitost by tak nebagatelizovala," řekl opoziční šéf v rozhovoru pro televizi Seven Network. Gillardová dnes Abbotta vyzvala, aby své tvrzení vysvětlil.
"Vláda spolupracuje s australskými rodinami a chápe, že mnohé rodiny mají problémy vyjít s penězi," podotkla. Z dvaadvaceti ministrů australské vlády jich dvacet má děti, výjimkou jsou pouze Gillardová a ministr zahraničí Bob Carr.
Incident připomněl rozruch, který před pěti lety vyvolal senátor Bill Heffernan, kolega Abbotta z konzervativní Liberální strany Austrálie, který prohlásil, že Gillardová (nyní 51letá) si nezaslouží stát v čele vlády kvůli svému rozhodnutí nemít děti.
Heffernan označil Gillardovou za "záměrně neplodnou" a argumentoval, že bez mateřské zkušenosti Gillardová postrádá společenské pochopení, jež jako vůdkyně země potřebuje.
Heffernan se později omluvil za své "naprosto nevhodné a necitlivé poznámky", které odsoudili jak jeho političtí spojenci, tak i odpůrci.
Abbott popřel, že by svou poznámku mířil proti Gillardové, ale nabídl omluvu. Podobná obvinění mají negativní dopady na Abbottovu popularitu, jenž obecně nemá podporu mezi ženami. Jeho koalice nicméně před volbami plánovanými na konec příštího roku vede v průzkumech veřejného mínění nad středolevicovou Australskou labouristickou stranou premiérky Gillardové.