Šéf OSN: Izraelská blokáda Gazy je nespravedlivý kolektivní trest

Zahraničí
29. 6. 2016 05:35
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na tiskové konferenci v Jeruzalémě 28. června.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na tiskové konferenci v Jeruzalémě 28. června.

Izraelská blokáda palestinského Pásma Gazy je nespravedlivý kolektivní trest. Při úterní návštěvě palestinské Gazy to řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Izrael blokádu zavedl, když se vlády nad pásmem po vyhraných volbách v roce 2006 ujalo radikální a Izraeli nepřátelské hnutí Hamas.

Podle Pan Ki-muna toto opatření "dusí obyvatele, ničí ekonomiku a brání obnově" tohoto pobřežního území. Pásmo má za sebou od roku 2008 tři ozbrojené konflikty s Izraelem, při tom posledním v roce 2014 bylo značně poškozeno.

"Je to kolektivní trest, za který by měly zodpovědné osoby nést odpovědnost," řekl Pan Ki-mun, jenž byl ve své funkci na Blízkém východě patrně naposledy. OSN v pásmu provozuje několik škol, do nichž chodí děti palestinských uprchlíků.

"Až 70 procent lidí v Gaze potřebuje humanitární pomoc. Polovina mladých lidí má malou nebo žádnou naději sehnat práci a žádnou vyhlídku na splnění svých snů," prohlásil generální tajemník.

Blokáda podle OSN zásadním způsobem zasáhla vývoz z tohoto území, čímž ničí tamní ekonomiku. Izrael blokádu postupně zmírnil a povoluje tam dovoz zboží, které nemůže být použito k vyzbrojování. Protože členové Hamasu začali pod hranicí stavět do Izraele tunely v přípravě útoků, považuje Izrael za problematický materiál také beton, který je ale nutný pro obnovu poničených staveb.

"Tato situace nemůže dál trvat, přiživuje zlobu a beznaděj a zvyšuje nebezpečí dalšího stupňování nepřátelských akcí," řekl Pan Ki-mun.

Skomírající mírový proces a rostoucí hněv Palestinců

Izrael v pondělí oznámil uzavření dohody o normalizaci vztahů s Tureckem, které se při vyjednávání snažilo marně dosáhnout zrušení blokády pásma. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že pro Izrael je to stále zásadní bezpečnostní opatření, o němž jednat nehodlá. Izrael ale v rámci dohody s Tureckem umožní humanitární dodávky do Gazy přes svůj přístav Ašdod a souhlasil také s tím, že Turecko pomůže s obnovou pásma.

Z Gazy se Pan Ki-mun přesunul do Jeruzaléma k jednáním s Netanjahuem. Při nich vyzval k "odvážným krokům" v mírovém procesu a k tomu, aby byla myšlenka dvou samostatných států udržována při životě. Palestinské útoky odsoudil, ale zároveň upozornil, že za nimi stojí podle něj "rostoucí hněv Palestinců, skomírající mírový proces a téměř půl století okupace".

Večer se Pan Ki-mun setkal na Západním břehu Jordánu s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Vyzval palestinské vůdce, aby jednali efektivně, především proti podněcování násilí, a ukončili nepřátelství s Hamasem.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Ronen Zvulun

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ