Americký ministr obrany Chuck Hagel dnes navštívil jedinou čínskou letadlovou loď Liao-ning. Na palubě plavidla stanul jako vůbec první zahraniční návštěvník. Hagel dnes zahájil svůj třídenní pobyt v Číně, kde se rovněž setká s nejvyššími představiteli země.
Letadlo s šéfem Pentagonu přistálo ve východočínském přístavu Čching-tao, kde je velká námořní základna a kde také loď Liao-ning kotví. Prohlídka lodi se uskutečnila na přání Spojených států. "Požádali jsme (o návštěvu letadlové lodi) a oni souhlasili," prohlásil nejmenovaný vysoký americký bezpečnostní představitel.
Svou první letadlovou loď Liao-ning uvedla Čína do aktivní služby v září 2012. Plavidlo vzniklo úpravou staré sovětské letadlové lodi Varjag, již Peking koupil v roce 1998 od Ukrajiny.
Počátkem letošního roku loď dokončila námořní zkoušky v Jihočínském moři, kdy se mimo jiné testoval její bojový systém. Podle odborníků ale ještě nějakou dobu potrvá, než bude loď plně akceschopná.
Letadlová loď Liao-ning je součástí snah Číny stát se námořní velmocí. Je první z plánované řady čtyř takových plavidel. V lednu čínský tisk oznámil, že již byly zahájeny práce na druhé letadlové lodi, které by měly trvat šest let. K modernizaci čínské námořní flotily přispěly v posledních letech také nové vyspělé ponorky a lodě vybavené balistickými střelami.
"(Hagelova návštěva lodi) je známkou otevřenosti a upřímnosti Číny, projevem, že Čína nemá co skrývat a chce zlepšit své vojenské vztahy s USA," podotkl expert z šanghajské univerzity politologie a práva Ni Le-siung.
Podle bezpečnostního experta Iana Storeyho je Hagelova mise plná symbolismu, ale neposkytuje informace o současných operačních schopnostech Pekingu.
"Tím, že Číňané ukážou (Hagelovi) plavidlo postavené v 80. letech na Ukrajině, které je zatím určeno jen k cvičením a není plně akceschopné, zatají Američanům citlivější vojenský potenciál jako raketové programy či ponorkové flotily," soudí Storey, který působí v Singapuru.
Šéf Pentagonu je na desetidenní cestě po asijsko-pacifickém regionu. Do Číny přiletěl dnes z Japonska a následně se má přesunout do Mongolska, kde svou misi zakončí. Hagelova návštěva Číny přichází v době, kdy se Washington snaží navázat dialog s Pekingem s cílem zmírnit napětí v oblasti a přimět Čínu k větší transparentnosti v otázkách obrany.
V Japonsku Hagel řekl, že Spojené státy nasadí do roku 2017 do japonských vod dva nové torpédoborce vybavené systémem protiraketové obrany Aegis. Podle Washingtonu je nasazení lodí reakcí na severokorejské raketové testy.
Návštěvy Číny chce Hagel podle svých slov využít k tomu, aby přiměl Peking uplatňovat svou moc moudře a respektovat své sousedy.
"Zastrašování je zhoubná praktika vedoucí jen ke konfliktům," podotkl americký ministr obrany.
Peking vede spory s Japonskem o neobydlené ostrůvky ve Východočínském moři a územní spory s několika asijskými zemi o části Jihočínského moře.