Šesté výročí založení <span>Guantánama</span> ve znamení protestů

Zahraničí
11. 1. 2008 09:22
Aktivista v Manile protestuje proti věznici na Guantánamu.
Aktivista v Manile protestuje proti věznici na Guantánamu.

Protesty proti věznici na Guantánamu v Sydney.Několik set lidí v oranžových vězeňských oblecích se dnes sešlo v australském Sydney, aby připomenuli šesté výročí založení věznice pro domnělé teroristy na americké základně na kubánském Guantánamu.

VÍCE FOTOGRAFIÍ: ZDE

Organizátorem protestů je organizace pro ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Podobné akce jako v Sydney se dnes mají konat v dalších velkých světových městech a nakonec se přesunou i do Washingtonu.

Před americkým velvyslanectvím v Londýně se ve dvou klecích vyrobených přesně podle těch, v nichž jsou vězni na Guantánamu, střídají už od čtvrtečního večera aktivisté AI.

Jako první se dovnitř nechali zavřít ředitelka britské sekce AI Kate Allenová a umělec Jiva Parthipan, který předváděl pozice mučených vězňů. Dnes se má před velvyslanectvím konat protestní shromáždění.

USA na Guantánamu vězní stále 275 osob, které považují za teroristy. Věznicí prošlo na 700 lidí, většinu z nich Američané poslali domů. Věznice byla zřízena po svržení afghánského Talibanu. Vojenské tažení proti němu začalo po zářijových atentátech na USA v roce 2001. AI chce protestem přispět k tlaku na americkou vládu, aby věznici zavřela.

"Špička ledovce"

"Před dvěma a půl lety jsme byli osamělým hlasem, dnes se všichni přiklánějí k nám. Kdyby existovala politická vůle, mohlo by se to zavřít ještě dřív, než (americký prezident George) Bush odejde z úřadu," řekla v Londýně Sarah Burtonová z AI. Londýnskou akci přišla podpořit také poslankyně Sarah Teatherová, z jejíhož volebního obvodu pocházejí dva z bývalých vězňů na Guantánamu.

Aktivista v Manile protestuje proti věznici na Guantánamu.V Sydney šli lidé v oranžových kombinézách a s bílými maskami na tvářích centrem města.

"Právě před šesti lety jsme viděli první vězně vystupovat z letadel v oranžových šatech právě takových, jaké teď máte na sobě vy. Na hlavách měli kapuce, měli zavázané oči a byli spoutaní. Někteří z nich tam jsou i po šesti letech.

Na Guantánamu je stále 275 vězňů, kteří nebyli obžalováni ani postaveni před soud," řekla účastníkům šéfka australské sekce AI Claire Mallinsonová a vyzval USA, aby zařízení zavřely.

Mluvčí AI Katie Woodová prohlásila, že vězni na Guantánamu představují jenom špičku ledovce, protože další lidé jsou zadržováni na letecké základně v afghánském Bagrámu a v "tajných" věznicích.

Mezi pouhými třemi vězni, proti nimž byla vznesena formální obvinění, byl Australan David Hicks. Přiznal se, že teroristům poskytoval materiální podporu. USA ho vydaly k odpykání zbytku trestu do Austrálie, kde byl minulý měsíc propuštěn na svobodu. Na Guantánamu strávil pět let.

Z více než 700 lidí, kteří byli odvezeni na Gunatánamo, bylo nejvíc Afghánců. Většina vězňů byla repatriována. USA uvažují o možnosti věznici zavřít, ale narážejí na neochotu některých zemí přijmout své občany zpět. Washington vězně nepovažuje za válečné zajatce, nýbrž za nepřátelské bojovníky. Jsou zadržováni bez soudu a možnosti právních konzultací, což je zdrojem kritiky v zahraničí.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Rukojmí zemřou, když je budete chtít osvobodit silou, hrozí Izraeli Hamás

Zahraničí
26. 3. 2025
ilustrační foto

Rusko nechce mír, další noční útok to dokládá, burcuje znovu Zelenskyj

Zahraničí
26. 3. 2025
ilustrační foto

Rusové poslali zajatce na desítky let do vězení. Hlavně z pluku Azov

Zahraničí
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ