Zneuctění Kimové
Severokorejci se durdí. Američané stříleli na jejich vlajku
25.06.2012 11:03
Severní Korea s rozhořčením reagovala na společná cvičení americké a jihokorejské armády, při nichž vojáci minulý týden údajně jako terč použili severokorejskou vlajku. Informoval o tom dnes zpravodajský server CNN.
Mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí, citovaný místní tiskovou agenturou KCNA, v neděli obvinil armády Jižní Koreje a USA, že "se vlajku snažily rozstřílet kulkami a dělostřeleckými granáty". KLDR to označila za "vážnou provokaci" a "zřetelný projev (jihokorejské a americké) nepřátelské politiky" vůči Pchjongjangu.
Světová média v pátek zveřejnila záběry, na nichž se severokorejská vlajka umístěná na kopci ztrácí za oblaky dýmu.
Nejmenovaný představitel jihokorejského ministerstva obrany uvedl, že vlajka nebyla při manévrech použita jako přímý terč, ale byla pouze položena na vyvýšeném místě. "Cvičení mělo obranný charakter a vlajka byla použita pouze jako symbol severokorejského teritoria," dodal zmíněný zdroj.
Soul a Washington pořádaly minulý týden manévry v oblasti nacházející se necelých 50 kilometrů od severokorejské hranice. Do cvičení, která byla podle agentury AP největší od korejské války (1950-1953), se zapojilo více než 2000 vojáků. Podle CNN použily armády USA a Jižní Koreje při manévrech více než 230 různých zbraní, včetně nových typů vrtulníků a děl.
Severní Korea na cvičení jako obvykle reagovala výhrůžkami. KLDR "bude dál vyvíjet jaderné zbraně pro sebeobranu, dokud budou Spojené státy, které jsou největší jadernou zbrojní mocností, pokračovat ve své nepřátelské politice", citovala agentura KCNA mluvčího severokorejské diplomacie.
Soul minulý měsíc sdělil, že podle nejnovějších satelitních snímků se KLDR chystá provést nový test atomové bomby, ale s největší pravděpodobností čeká na "politické rozhodnutí". Také řada analytiků předpokládá, že další severokorejská jaderná zkouška je jen otázkou času vzhledem k nezdařenému kontroverznímu startu rakety KLDR letos v dubnu. Po dvou předchozích raketových testech v letech 2006 a 2009 bezprostředně následovaly jaderné zkoušky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.