Severní Korea v úterý oznámila, že zadržela Američana, který minulý týden ilegálně vstoupil na její území. Severokorejská agentura KCNA sdělila, že muž je vyslýchán, ale jeho totožnost neupřesnila.
Pchjongjang o události informoval poté, co jihokorejští aktivisté sdělili, že 28letý americký misionář korejského původu Robert Park minulý týden přešel přes zamrzlou hraniční řeku Tumen z Číny do KLDR.
Jeho cílem bylo prý upozornit na stav lidských práv v této stalinistické zemi. Nesl také dva dopisy pro severokorejského vůdce Kim Čong-ila.
V jednom dopise Kim Čong-ila vyzývá, aby odstoupil, přičemž poukazuje na hladovění, mučení a umírání v táborech pro politické vězně. Druhý dopis obsahuje výzvu, aby Kim tábory uzavřel a zároveň aby otevřel hranice pro humanitární pomoc.
"Nechci, aby (americký) prezident (Barack) Obama přišel a vykoupil mě. Chci, aby Severokorejci byli svobodní," řekl podle agentury Reuters Park minulý týden, než odcestoval z Číny.
Další aktivisté, kteří Parka doprovázeli, uvedli, že při přechodu hranice volal: "Jsem americký občan. Přináším vám lásku Boží. Bůh vás miluje." Aktivisté dodali, že ho při tom natočili na kameru a nyní zkouší záznam prodat.
Podle KCNA zadržený Američan vstoupil do Severní Koreje ve čtvrtek; aktivisté ze skupiny Pax Koreana uvedli, že Park přešel do KLDR v pátek. Dnešní potvrzení KLDR, že Parka zadržela, paradoxně potěšilo jeho rodinu, která se obávala, že už o něm nikdy neuslyší.
"Báli jsme se, že (Severokorejci) budou tvrdit, že o něm nic nevědí a tajně se ho zbaví," řekl agentuře AP Parkův strýc Manchul Cho.
KLDR nyní může podle názoru některých analytiků Parka použít jako trumf při jednání s USA o kontroverzním severokorejském jaderném programu, napsala agentura Reuters.
Zadržení Američana přichází jen několik týdnů poté, co KLDR osvobodila dvě americké novinářky zadržené v březnu na hranicích Severní Koreje a Číny, kde připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících, a odsouzené pak ke 12 letům těžkých prácí. O jejich propuštění v říjnu se zasadil bývalý americký prezident Bill Clinton.
Foto: Profimedia