Saúdové na mrtvici
Šíitští rebelové definitivně převzali moc v Jemenu
06.02.2015 16:50 Aktualizováno 07.02. 08:46
Šíitští povstalci, kteří v posledních měsících obsadili jemenskou metropoli, oznámili, že přebírají moc v zemi a rozpustili parlament. Zemi prý bude nyní, na přechodné období dvou let, vládnout pětičlenná prozatímní prezidentská rada. Jemenský prezident i premiér již v lednu rezignovali a situace v zemi zůstává značně chaotická.
Dramatickým krokem povstalci završili převzetí moci v zemi, o které usilovali již delší dobu. Své budoucí záměry sdělili rebelové prostřednictvím televizního prohlášení z prezidentského paláce, který nedávno obsadili.
Oznámení přihlíželi i bývalý ministr obrany a vnitra, což by mohlo naznačovat, že nové kroky mají požehnání některých vysoce postavených politiků. Nyní prý bude vytvořen prozatímní sněm, který zvolí pětičlennou prezidentskou radu. Ta bude spravovat veškeré záležitosti země.
Blíže neupřesněný představitel povstalců jejich nejnovější krok v televizi označil za "novou éru, která zavede Jemen k bezpečným břehům". V prohlášení nezaznělo nic o možném konání voleb ani o osudu nyní již bývalého prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hadího.
Jemen se propadá do chaosu od loňska, kdy šíité, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat nová území. V září pak vstoupili do hlavního města Saná. Za násilnostmi je podle znalců šíitský Írán, který povstalecké šíity vyzbrojuje. Další zase připisují chaos Hadího dlouholetému předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.
Nepřehledná situace v zemi představuje problém pro americké protiteroristické operace na jihu Arabského poloostrova. Jen za loňský rok tam přitom jejich bezpilotní letouny zabily údajně 124 radikálů a čtyři civilisty. Chaos rovněž nahrává ozbrojencům z teroristické sítě Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), která působí zejména na jihu země.
OSN je děním v Jemenu znepokojena, uvedl v pátek mluvčí organizace Stéphane Dujarric.
"Toto mocenské vakuum nás velmi znepokojuje. Generální tajemník (Pan Ki-mun) a všichni, kteří se Jemenem zabývají, situaci velmi pozorně sledují," dodal s tím, že do Saná se kvůli vyhrocení situace vrací zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Džamál bin Umar.
Americké ministerstvo zahraničí rozhodnutí povstalců o rozpuštění parlamentu odsoudilo.
Jak uvedla jeho mluvčí Marie Harfová, spolupráce s protiteroristickými jednotkami jemenské armády nicméně i nadále pokračuje.
V noci na sobotu vyjádřila znepokojení nad situací v Jemenu i Rada bezpečnosti (RB) OSN. "Členové Rady bezpečnosti vyjadřují připravenost podniknout další kroky, pokud nebudou okamžitě obnovena vyjednávání vedená OSN," sdělil čínský velvyslanec při OSN Liou Ťie-i. Čína je tento měsíc předsednickou zemí 15členné rady. RB OSN také vybídla k okamžitému propuštění jemenského prezidenta, premiéra a členů vlády z domácího vězení.
Nejmenovaný vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí řekl, že státy Perského zálivu vybídly mezinárodní společenství, aby zaujalo tvrdší postoj ohledně Jemenu. Zároveň vyjádřily znepokojení ohledně možného íránského vlivu v době politické nestability v Jemenu. Obavy prý zazněly na setkání šéfa americké diplomacie Johna Kerryho s představiteli Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Kataru, Kuvajtu, Ománu a Bahrajnu. Nikdo ale prý během něj nezmínil, že by se s Íránci v této věci chystal hovořit.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.