Lunární Nový rok je v Číně bezpochyby největším svátkem roku. V mnoha čínských městech byly ale letošní oslavy, připadající na 25. ledna, zrušeny kvůli šíření nového typu koronaviru, jímž se v zemi nakazilo již přes 800 lidí a 26 pacientů na něj zemřelo.
Číňané vítají příchod nového roku tradičně modlitbami v chrámech, ohňostroji a především rodinnými sešlostmi a hostinami. Domů se vydávají zástupy lidí pracujících či studujících ve velkých městech. Úřady odhadují, že lidé v Číně uskuteční během čtyřicetidenního období kolem Nového roku kolem tří miliard cest.
Nyní se ale plány statisíců cestujících zhroutily. Jedenáctimilionové město Wu-chan, kde nákaza propukla, je uzavřeno, podobně jako některá sousední města. Ve čtvrtek ráno bylo na nádraží ve Wu-chanu vidět fronty lidí, kteří se snažili dostat z města předtím, než přestanou vlaky jezdit úplně.
Úřady v metropoli Pekingu všechny velké oslavy chystané k uvítání příchodu nového roku odvolaly, a to včetně tradičních poutí konaných na prostranstvím před chrámy. Nepřístupná je hlavní pekingská turistická atrakce Zakázané město a od soboty si návštěvníci neprohlédnou ani úseky Velké čínské zdi v okolí metropole.
V Šanghaji kvůli hrozbě nákazy dočasně uzavřel své brány Disneyland, který má denní kapacitu 100 000 návštěvníků a kde bylo loni o novoročních prázdninách vyprodáno.
Uvedení sedmi filmových trháků, které měly přijít o víkendu do kin, bylo odloženo. Zrušeny byly také veřejné oslavy lunárního Nového roku v Macau a v Hongkongu, které jsou zvláštními správními oblastmi Číny.
"Stačí, když jim zavolám"
Pětatřicetiletá Eva Kwangová šla v pátek na nádraží na hongkongském poloostrově Kowloon vrátit jízdenky pro celou rodinu do města Kuang-čou v jihočínské provincii Kuang-tung. Cítila smutek, že se neuvidí se svou rodinou, ale strach o děti byl silnější.
"Myslím si, že bezpečnost mojí rodiny je důležitější než oběd s rodiči," řekla televizi CNN. "Zajedu za nimi na návštěvu třeba za měsíc, dva," dodala.
O střídmějších oslavách Nového roku se vedou diskuze i na čínských sociálních sítích. Některým z diskutujících se tato změna zdá pozitivní. "Tentokrát nebudu muset obcházet všechny členy rodiny osobně, postačí, když jim zavolám," napsal jeden přispěvatelů.
Jiný pisatel - žijící údajně ve Wu-chanu - si naopak postěžoval, že ačkoli má rodiče jen na druhé straně řeky, nebude s nimi moci povečeřet. "Chápete, jak lidé ve Wu-chanu trpí?" uvedl.