Velký skandál vzbudilo knižní vydavatelství v Novém Dillí. To vydalo dětskou knihu s názvem Leaders (Vůdci), na jejíž obálce se nachází postava Adolfa Hitlera po boku světoznámých humanistů, jako byli nebo jsou Nelson Mandela či Barack Obama. Informoval o tom server NY Times.
Kniha o vůdcích, kteří "své životy obětovali pro zlepšení svých zemí a jejich lidí", vyvolala obrovský poprask. Za publikací stojí indické vydavatelství Pegasus. To na svém webu propagovalo knihu pod titulem Great Leaders. V ní se představuje jedenáct světových lídrů, "kteří vás inspirují."
"Umístit Hitlera po boku opravdových velkých politiků a humanistů je ohavnost, kterou ještě více umocňuje fakt, že kniha cílí na mladé publikum s minimem světových historických znalostí a etiky," napsal ve svém prohlášení rabín Cooper z Centra Simona Wiesenthala, mezinárodní židovské organizace pro lidská práva.
Právě tato organizace jako první upozornila na kontroverzní 48stránkovou knihu. "Děti tohoto velkého národa by měli číst Deník Anny Frankové, a ne obrázkovou knihu, která označuje Hitlera za velkého vůdce po boku Gándhího, Mandely, Módího (současný premiér Indie), Churchilla a Obamy," varoval ,rabín Cooper.
Vydavatelství už knihu, kterou nabízelo v přepočtu za necelé dva dolary, ze svých webových stránek stáhlo. Jeho manažer Annshu Juneja nicméně na dotaz prostřednictvím e-mailu, proč byla kniha z internetu stažena, neodpověděl.
Nepravdivé vyobrazení Hitlera
V některých částech Asie jsou postava Hitlera a hrůzy, jehož se nacistické Německo v průběhu druhé světové války dopustilo, špatně vykládány. Takzvaný vůdce třetí říše bývá někdy dokonce oslavován jako silný a schopný politik.
Profesorka Rohee Dasguptaová z Jindal School of International Affairs, která se zabývá židovskou kulturou, NY Times potvrdila, že v Indii se podle učebních osnov dějepisu o holocaustu nevyučuje.
V roce 2004 v tamním státě Gudžarát vyšla učebnice pro středoškoláky, jež Hitlera vychvaluje. Píše o něm jako o schopném vůdci, který "svým neúnavným úsilím hájil zájmy Německa a mezi obyčejný lid vnesl dobrodružného ducha". O vyhlazení milionů Židů během války se učebnice přitom zmiňuje jen okrajově.