Vlna protestů
Sliby i slzný plyn. Hongkong demonstruje za demokracii
28.09.2014 14:01
Předseda výkonné rady Hongkongu Leung Čchun-jing slíbil, že se bude v brzké době konat nové kolo konzultací k volební reformě. Bývalá britská kolonie nyní zažívá vlnu prodemokratických protestů, tamní policie zablokovala přístup k areálu vlády, kde od pátku protestují tisíce lidí za zachování širokých občanských svobod a za demokratické změny. Později policisté proti demonstrantům nasadili slzný plyn.
Leung Čchun-jing na tiskové konferenci neřekl, kdy se další jednání bude konat. Šlo přitom o jeho první vystoupení od začátku tohoto týdne, kdy studenti zahájili protestní akce za prodemokratické změny. Jedním z jejich požadavků je i to, aby se s nimi šéf výkonné rady sešel a diskutoval s nimi o volebních reformách.
Lídr Hongkongu také varoval, že proti tomu, co nazval nepovolenou demonstrací, budou podniknuty rázné kroky.
Demonstranti se u sídla vlády zabarikádovali, použili k tomu zátarasy, které na místo původně přivezla policie. Nasadili si ochranné masky pro případ, že by proti nim strážci pořádku stejně jako v minulých dnech použili pepřový sprej. Na jedné z ulic ve vládní čtvrti propukl chaos, když se další lidé chtěli dostat k demonstrantům u sídla vlády a policie proti nim použila slzný plyn. Není zatím jasné, kolik lidí bylo při zásahu zraněno.
Panují obavy, že policie se chystá na velký zásah proti demonstrantům před pondělkem, kdy se v Hongkongu, který je finančním centrem Asie, znovu začne obchodovat. Napětí se zvýšilo, když jeden z hlavních aktivistů Benny Tai v sobotu nečekaně vyhlásil začátek hlavní protestná akce, blokády finanční čtvrti. Učinil tak několik dní před plánovaným termínem.
Od pátku, kdy demonstrace u vládního komplexu začala, policisté zatkli skoro 80 lidí, 29 protestujících a policistů utrpělo zranění.
Někdejší britská kolonie se zvláštní oblastí Číny stala v roce 1997. Hongkong se pod správu Pekingu vrátil s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Organizátoři současných demonstrací v Hongkongu požadují plnou demokracii, včetně svobodných voleb.
Nicméně Čína chce, aby v nich mohli kandidovat jen vybraní kandidáti loajální vůči režimu v Pekingu. Vedení komunistické strany se obává, aby se prodemokratické iniciativy nepřelily do měst v pevninské části země, a neohrozily tak jeho postavení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.