Soud sesadil Thajskou premiérku. Očekávají se nepokoje

Zahraničí
7. 5. 2014 10:40
Šinavatrová na odstřel. Premiérka opouští armádní klub v Bangkoku.
Šinavatrová na odstřel. Premiérka opouští armádní klub v Bangkoku.

Thajský ústavní soud dnes shledal premiérku Jinglak Šinavatrovou vinnou v případu zneužití moci. Podle rozhodnutí soudu musí Šinavatrová odstoupit ze svého úřadu a spolu s ní i část vládních ministrů. To patrně vyvolá nové nepokoje v ulicích. Zatím není jasné, kdo bude novým premiérem, ani to, zda se uskuteční volby plánované na červenec.

Šinavatrová byla obviněná z toho, že v roce 2011 zneužila moci k výměně šéfa Národní bezpečnostní rady, která podle jejích oponentů přinesla výhody premiérčině Straně Thajců. Předsedkyně vlády ale obvinění rozhodně odmítla. O výměně podle ní rozhodla ministerská komise, do jejíž práce nezasahovala. Na místo čéfa bezpečnostní rady usedl premiérčin příbuzný.

Thajci sledují drama kolem premiérky."Výměna vládních činitelů se musí provádět v souladu s morálními zásadami," uvedl soud v rozhodnutí, které předčítal v přímém televizním přenosu téměř 90 minut. "Výměny činitelů vedené skrytými motivy nejsou přípustné."

Spolu se Šinavatrovou má odstoupit i devět ministrů její vlády, kteří se na výměně šéfa Národní bezpečnostní rady podíleli.

Rozhodnutí soudu pravděpodobně znovu vyostří situaci v Thajsku, kde jsou obyvatelé rozdělení na stoupence a odpůrce vlády Šinavatrové, a podle analytiků rozhodně nepřispěje k vyřešení politické krize v zemi.

Protivládní síly už šest měsíců demonstrují v ulicích hlavního města Bangkoku za odstoupení premiérky; při střetech bylo od loňského listopadu zabito nejméně 20 lidí a stovky dalších utrpěly zranění. Nyní je pravděpodobné, že do ulic vyjdou i stoupenci Šinavatrové, což by mohlo vést k násilným střetům.

Protesty proti Jinglak Šinavatrové byly zatím poslední kapitolou thajských politických nepokojů, které začaly svržením jejího bratra Tchaksina Šinavatry při vojenském převratu v roce 2006. Puč následoval po protestech, v nichž ho lidé vinili z korupce, zneužívání moci a nedostatku respektu vůči králi.

Od té doby je země rozdělená na dva nesmiřitelné a zhruba stejně početné tábory, a situace je tak obtížně řešitelná.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ