Spor Kambodže a Thajska o pohraniční <span>chrám se vyostřuje</span>

Zahraničí
20. 7. 2008 10:34
Buddhističtí mniši a kambodžský voják u chrámu, o který se vede spor.
Buddhističtí mniši a kambodžský voják u chrámu, o který se vede spor.

Buddhističtí mniši a kambodžský voják u chrámu, o který se vede spor.Územní spor mezi Kambodžou a Thajskem, které si dělají nároky na památkově chráněný chrámový komplex poblíž společné hranice, se stupňuje. Krizi rozpoutali thajští vojáci, kteří před pěti dny pronikli na území sousedního státu, na něž si Thajsko činí nárok. Oba státy od té doby na místo vyslaly už celkem čtyři tisíce vojáků.

Kambodža si dnes na postup Thajska stěžovala Radě bezpečnosti OSN.

Akci thajské armády, která v úterý oblast kolem chrámu obsadila, vyprovokovalo zřejmě nedávné rozhodnutí Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Ta 8. července chrám Preah Vihear zařadila na seznam světového kulturního a přírodního dědictví jako kambodžskou památku.

ČTĚTE TAKÉ: Kambodža: Napětí u chrámu. V okolí thajští vojáci

Proti zařazení chrámu na seznam UNESCO už v červnu opakovaně protestovali thajští nacionalisté, kteří stejně jako thajská vláda neuznávají rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora OSN, podle jehož rozsudku z roku 1962 chrám a území kolem něj patří Kambodži.

Thajci přesunují do blízkosti chrámu Preah Vihear dělostřelectvo.I když vlády obou zemí opakují, že chtějí konflikt vyřešit smírnou cestou, přibývá na hranici vojáků. Podle odhadů médií jsou na místě nejméně čtyři tisícovky příslušníků armády obou zemí. Podle kambodžského generála Thajci k hranici údajně přesunuli i dělostřelectvo. Právě zjitřená situace podle představitelů armády nedává příliš nadějí na to, že by se spor brzy vyjasnil.

K vzájemnému jednání se mají v pondělí sejít ministři obrany.

Kambodža dnes poslala na postup Thajska písemnou stížnost Radě bezpečnosti OSN. Phnompenh tvrdí, že chce pouze na situaci upozornit a nežádá žádnou intervenci OSN.

Dobře zachovalý hinduistický chrám Preah Vihear pochází z první poloviny 11. století z období Khmérské říše a patří k vyhledávaným cílům turistů. Leží v horách na pomezí mezi Kambodžou a Thajskem.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ