Srí Lanka se raduje. Papež jí daroval prvního svatého

Zahraničí
14. 1. 2015 16:40
Srí lanka - papež na hinduistický klerik.
Srí lanka - papež na hinduistický klerik.

Papež František dal dnes Srí Lance jejího prvního katolického svatého. Na mši na pobřežní promenádě v Kolombu pro statisíce lidí svatořečil misionáře ze 17. století Josepha Vaze, který se podle Vatikánu zasloužil o oživení katolictví na ostrově po pronásledování tamních katolíků holandskými koloniálními vládci. Poté se papež vydal do bývalé válečné zóny na severu ostrova, aby projevil solidaritu s oběťmi 26letého konfliktu mezi vládními vojsky a tamilskými separatisty.

Vyzval přitom k odpuštění a usmíření znepřátelených etnických a náboženských skupin.

Joseph Vaz - první srílanský katolický svatý.Byla to vůbec první návštěva hlavy katolické církve na převážně hinduistickém severu Srí Lanky, kde ale také žije poměrně početná křesťanská komunita.

Svatyně ve městě Madhu, kde František dnes sloužil mši, byla za války terčem ostřelování a v roce 1999 v ní zahynulo 40 lidí, kteří se zde ukrývali.

Konflikt mezi Tamily a buddhistickou sinhálskou většinou skončil v roce 2009 porážkou tamilských povstalců a vyžádal si podle OSN až 100 tisíc mrtvých. Obě strany jsou přitom obviňovány z válečných zločinů, především pak v poslední fázi konfliktu.

"Přeji si, aby všichni lidé zde našli inspiraci a sílu vystavět na usmíření, spravedlnosti a míru budoucnost pro děti této milované země," řekl František. V úterý papež vyzval srílanské politiky, aby umožnili odhalit pravdu o násilnostech spáchaných během občanské války.

Dnes dopoledne papež František svatořečil v metropoli Kolombu misionáře Vaze, jehož vyzdvihl jako příklad náboženské tolerance na ostrově rozdělovaném národnostními a náboženskými spory. "Svatý Josef nám ukazuje, jak důležité je překlenovat náboženské rozdíly službou míru," řekl papež. František na břehu moře pookřál z únavy, která ho zasáhla v horkém úterý, kdy svou návštěvu na tropickém ostrově zahajoval.

Vaz se narodil roku 1651 na indickém subkontinentu v bývalé portugalské kolonii Góa, ve svých 36 letech ale přišel v přestrojení na ostrov Cejlon, aby tam pomohl katolíkům, které pronásledovali noví holandští vládci. Ti v polovině 17. století ostrov dobyli na katolickém Portugalsku, jako oficiální náboženství zavedli kalvinismus a katolicismus na ostrově prohlásili za nelegální.

Vaze blahořečil v Kolombu na tomtéž místě v roce 1995 Jan Pavel II. František jej ale prohlásil svatým za cenu porušení církevních pravidel, která požadují, aby blahořečení přišlo po uznání jednoho zázraku Vatikánem a svatořečení po uznání druhého.

Vítání Františka po příletu na Srí Lanku.Vaz získal do své smrti v roce 1711 na Cejlonu pro církev asi 30 tisíc lidí a vytvořil síť misionářů, kteří zavedli na ostrově znovu katolicismus. Dnes katolíci tvoří kolem sedmi procent obyvatel ostrova.

Někteří Srílančané ale poukazují na to, že katolická církev si na ostrově počínala při získávání věřících často násilně a její činnost vedla ke zničení mnoha buddhistických chrámů.

"Církev za to nese právní odpovědnost," řekla předsedkyně srílanské Královské společnosti pro asijská studia Susantha Goonatilakeová a dodala, že František by se měl za chování církve omluvit.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP

Další čtení

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího Edana Alexandera

Zahraničí
12. 5. 2025

Rusko musí uzavřít konzulát v polském Krakově, Moskva slíbila odvetu

Zahraničí
12. 5. 2025

Belgie zakoupí polské protiletadlové střely Piorun, uvedl polský ministr

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ