Srí Lanka: uprchlíci jsou <span>proti své vůli </span>v táborech

Zahraničí
13. 6. 2009 11:39
Fronta na jídlo v táboře Maník na severu země.
Fronta na jídlo v táboře Maník na severu země.

Lidé oddělení ostnatým drátem v táboře Maník.Téměř 300 tisíc válečných uprchlíků je proti své vůli drženo v přeplněných vládních uprchlických táborech na severu Srí Lanky. Oznámila to agentura AP s odvoláním na dnešní sdělení mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch. Organizace požaduje, aby byli propuštěni.

Etničtí Tamilové byli vyhnáni ze svých domovů během nedávné vládní ofenzivy namířené proti separatistické organizaci Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE). Cílem akcí bylo ukončit občanskou válku, která na ostrově trvá již čtvrtstoletí.

ČTĚTE TAKÉ: Británie, Slovensko a další dodávali zbraně na Srí Lanku
                        Srílanská armáda rekrutuje posily. Bojí se návratu Tygrů

"Jednat s těmito muži, ženami a dětmi jako by to byli bojovníci tamilských Tygrů, je národní ostuda," řekl Brad Adams, ředitel asijské organizace pro lidská práva sídlící v New Yorku. "Odsunutí tamilští civilisté mají stejná práva na svobodu i volný pohyb jako ostatní obyvatelé Srí Lanky."

Mapa.Podle informací organizace pro lidská práva byly tábory neúnosně přeplněné. Lidé trpěli nedostatkem vody a zdravotnických potřeb. Neměli přístup ani k nutné lékařské péči. Špatné podmínky se v táboře ještě zhoršily během monzunových dešťů.

"Zadržovat civilisty, kteří se chtějí sejít se svými příbuznými a přáteli, je bezohledné a nezákonné," reaguje dále na situaci Brad Adams.

Návrat koncem roku

Vláda prohlásila, že civilisty držela v táborech obehnaných ostnatým drátem, aby je ochránila před poraženými povstalci. Jejich návrat domů plánuje do konce tohoto roku.

Podle Organizace spojených národů (OSN) je nyní v táborech drženo asi 280 tisíc etnických Tamilů. Přes dva tisíce většinou starších lidí bylo propuštěno do hostitelských rodin.

Srílanský prezident Mahinda Radžapakse v parlamentu vyhlásil vítězství vládních sil nad tamilskými povstalci z LTTE a osvobození země od terorismu 19. května tohoto roku. Tím byla ukončena válka, která si podle odhadů OSN vyžádala osmdesát až sto tisíc lidských životů.

Desetitisíce válečných uprchlíků se během těchto bojů ocitly bez střechy nad hlavou. Jedna z prvních organizací, která se do výstavby potřebných uprchlických táborů zapojila, byla česká humanitární organizace Člověk v tísni.

Stany pro uprchlíky.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ