Někteří lidé hovoří o národní krizi, protože podle posledního průzkumu žije v zemi na 230 tisíc lidí, kteří s výjimkou nákupu potravin nevycházejí ze svých bytů. A pokud se k tomu připočítají ti, kteří vycházejí jenom kvůli nějakému koníčku, číslo se zvýší na 700 tisíc.
Hikikomori, neboli "bytoví poustevníci" jsou letitým problémem Japonska, ale nikdo neočekával, že jich bude tolik. S alarmující statistikou přišla japonská vláda. Poustevníky by se v příštích letech mohlo dokonce stát dalších 1,5 milionu lidí. A co je nejhorší, v naprosté většině jsou to mladí lidé.
Podle internetových stránek listu The Mainichi Daily News tato data vyvolávají řadu otázek o budoucnosti Japonska. Je nutné se na ně totiž dívat v souvislosti s dalšími statistikami, které například ukazují na pokles porodnosti a stárnutí populace.
ČTĚTE TAKÉ: Vydírání, hazard a jakuza. Sumo zápasí se skandály
Hikikomori jsou definováni jako lidé, kteří se uzavírají ve svých příbytcích minimálně po šest měsíců a nemají na starosti děti, nejsou v domácnosti nebo nejsou nemocní. Nalézt řešení se snaží nevládní organizace, ale nemají zatím velkou podporu a to ani veřejnosti, ani vlády. Ta se sice snažila přijít s nějakými opatřeními, není však příliš úspěšná.
Problémem je i to, že k dispozici nejsou data, která by umožňovala tento fenomén šířeji zkoumat. Některé případy tohoto moderního "poustevnictví" přitom už skončily tragicky. Většinou byl tento fenomén chápán jako extrémní forma "ulejváctví", ale zmiňovaný průzkum ukázal, že tomu tak není.
Čtyřicet čtyři procent hikikomori se totiž začalo před okolním světem uzavírat kvůli problémům v práci nebo se sháněním práce, 46 % jsou třicátníci a ze 70 % jde o muže. Téměř 70 procent trpí pocity viny a naprostá většina odmítá o svém problému hovořit s odborníky.
Příčiny jsou ale širší než jenom ztráta zaměstnání. Někteří z lidí se uzavírají kvůli tomu, že byli v dětství zneužíváni, nebylo o ně dostatečně postaráno kvůli chudobě rodiny či byli šikanováni. Vláda před časem financovala program, který měl "bytovým poustevníkům" napomoci se znovu začlenit do společnosti. Šlo o tříměsíční pobyt v táboře, kde se hikikomori mohli rekvalifikovat a zároveň absolvovali lekce, kde se dozvídali více o životním stylu. Tento projekt ale skončil kvůli tomu, že údajně efekt neodpovídal vynaloženým nákladům.
Foto: www.profimedia.cz, ČTK/AP