Bohatý ropný státeček Brunej začne od 1. května uplatňovat přísné islámské právo šaría. Podle zpravodajského serveru BBC News to dnes oznámil vůdce země, sultán Muda Hassanal Bolkiah. Tresty jako smrt ukamenováním za cizoložství, amputace končetin za krádež či bičování pro ty, kdo jsou přistiženi při pití alkoholu, budou zaváděny postupně v průběhu následujících tří let.
OSN vyjádřila nad plánovanou změnou "hluboké obavy".
"Jsem velmi vděčný všemocnému Alláhovi, že mohu oznámit, že od čtvrtka 1. května 2014 začne být uplatňována první fáze zavádění práva šaría, po níž budou následovat další fáze," řekl sultán.
První fáze bude podle deníku Brunei Times zahrnovat finanční pokuty a tresty vězení. Usekávání končetin spadá do druhé fáze a kamenování za zločiny jako cizoložství nebo homosexuální styk přijdou v třetí fázi zavádění šaríe.
Brunej, kde ze 420 tisíc obyvatel vyznávají dvě třetiny islám a kde žije také početná buddhistická a křesťanská menšina, se na přechod k právu šaría připravovala několik let. Již nyní tento státeček prosazuje učení islámu přísněji než sousední Malajsie a Indonésie, což jsou další dvě země s muslimskou většinou v jihovýchodní Asii. V Bruneji je kupříkladu zakázán prodej alkoholu.
Zatím není jasné, do jaké míry se bude šaría vztahovat na nemuslimské obyvatelstvo. Oznámení 67letého sultána, který patří k nejbohatším lidem na světě, nicméně v minulých měsících vyvolalo nezvykle silné reakce na sociálních sítích. Sultán poté varoval diskutéry, aby přestali jeho plány napadat.
OSN tento měsíc vyzvala Brunej počkat se zavedením změn, aby mohly být přezkoumány s cílem zajistit, že odpovídají mezinárodním normám týkajícím se lidských práv. "Podle mezinárodního práva představuje ukamenování mučení, a je proto jasně zakázáno," uvedl mluvčí Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Rupert Colville.
Moc v Bruneji je soustředěna v rukou monarchy, který zastává rovněž funkci premiéra. Volby se v zemi nepořádají.