Organizace Human Rights Watch požádala stavební firmy Spojených arabských emirátů a západní kulturní instituce, které tam budují pobočky slavných muzeí, aby zlepšily ochranu práv zahraničních dělníků. Právě ti mají největší podíl na výstavbě mnohamiliardových projektů, avšak často jsou špatně placeni.
Na ostrově Saadíja asi půl kilometru od Abú Zabí se budují pobočky Louvru a Guggenheimova muzea, ale také obytné domy a obchodní střediska, areál Newyorské univerzity, námořní muzeum a futuristicky vyhlížející umělecké centrum.
Zaměstnáno je tam na 11 tisíc zahraničních dělníků. Sarah Leah Whitsonová z blízkovýchodní sekce Human Rights Watch řekla, že mnozí z nich vykonávají těžkou práci za špatných podmínek. Skupina na ně upozornila poprvé v roce 2009. Od té doby se údajně poměry trochu zlepšily, lidé dostávají pravidelně mzdu, mají pauzy na odpočinek i dny volna a zaměstnavatelé jim platí zdravotní pojištění. Společnosti ale na rozdíl od původně sjednaných smluv neproplácejí vysoké poplatky, které dělníci museli složit, aby práci vůbec dostali. Mnozí z nich kvůli tomu často zůstávají na místě coby dlužníci, ale nejsou schopni sumu zaplatit.
Výstavba kulturních projektů na ostrově byla zahájena před pěti lety, avšak mnohé z nich váznou. Muzea měla být otevřena letos, ale Louvre nyní počítá s otevřením své pobočky až v roce 2015, Guggenheimovo muzemu až o dva roky později. Až 130 umělců z několika zemí před rokem ohlásilo bojkot Guggenheimova muzea, pokud nebudou práva dělníků lépe chráněna.