V předvečer symbolické konference o Afghánistánu vládnou v Kábulu napětí a nervozita. Části města jsou zcela uzavřeny a desítky tisíc příslušníků bezpečnostních sil mají zabránit možným teroristickým útokům Talibanu. Šéf NATO Rasmussen řekl, že Západ misi v Afghánistánu podcenil.
Afghánským hostitelům mezinárodní konference i velení NATO je jasné, že útok na účastníky schůzky v Kábulu by byl fatálním signálem - byť by nikdo z hostů z celého světa nebyl zabit ani zraněn. Náznaky, že povstalci plánují v úterý v hlavním městě zaútočit, existují.
Na konferenci do Kábulu přijíždí vedle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna sedm desítek ministrů zahraničí NATO a sousedních zemí. U konferenčního stolu usedne i šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová.
U setkání jde téměř výlučně o symboliku. První velkou konferencí o válkou trpící zemi, která se koná na afghánské půdě, chce Západ ukázat, že Afghánci jsou stále více schopni převzít za sebe sami odpovědnost.
Původním cílem konference bylo zhodnotit úspěšnost kroků, které dosud učinil afghánský prezident Hamíd Karzáí, hlavně v boji s rozšířenou korupcí a zkvalitňování vlády. Karzáího pokrok v tomto směru je však zatím téměř nulový, takže se konference těmto tématům vyhne.
Pokud si (podvodně zvolená) afghánská hlavu státu vyslechne nějaké ostřejší výtky, stane se tak jen za zavřenými dveřmi.
Jak už bývá u podobných akcí dobrým zvykem, na závěr se přijme společné prohlášení. Na formulaci textu se dnes ještě pracovalo, uvedli západní diplomaté, kteří nepředpokládají, že dokument by obsahoval nějaké konkrétní závěry nebo oznámení. Má jít především o opětovné vyjádření vůle a víry v úspěch.
Jádrem strategie k ukončení mezinárodní vojenské mise je výcvik afghánské armády a policie tak, aby mohly samy převzít odpovědnost za bezpečnost země.
Nehledě na masivní zvýšení počtu instruktorů, především ze strany USA, ale výcvik obou zmíněných složek probíhá pomalu a obtížně. Většina rekrtutů je negramotných, chybí jim motivace a po ukončení tréninku mnozí odchází zpět do civilu. Většinou nejsou spokojeni s platy a nechtějí se vystavovat riziku.
Ať už je situace jakákoli, Západ bude v Kábulu na konferenci opět vzývat úspěch. Podle hesla "Neúspěch není volbou" (Failure is not an option). Okolo upřímné analýzy situace pod Hindúkušem se chodí jako kolem horké kaše. A voličům, kteří jsou už válčením dávno unaveni a ve své většině ho odmítají, se západní politici snaží alespoň co nejlépe prodat možnost brzkého zahájení odchodu zahraničních armád zpět domů.
V tomto ohledu jsou všichni připraveni ke stále větším ústupkům a kompromisům. O nastolení demokracie v Afghánistánu už nikdo nehovoří.
Ochota je kompromisům jde tak daleko, že USA jsou připraveny s taliby nejen jednat, ale ve zvláštním programu jim udělit amnestii. A to i těm talibanským vůdcům, které má OSN na svém seznamu jako válečné zločince.
Zvláštní emisar OSN pro Afghánistán, Staffan de Mistura, krátce před kábulskou konferencí sdělil, že afghánská armáda by měla převzít plnou vojenskou odpovědnost v zemi roku 2014. Přesnější plán bude zveřejněn na úterním jednání. Předávání moci v jednotlivých oblastech má začít už koncem letošního roku.
"Po devíti letech mezinárodní angažovanosti se bolestným způsobem ukázalo, že cena, kterou musíme zaplatit, je vyšší než jsme očekávali - zvláště ohledně všech mrtvých zahraničních a afghánských vojáků," napsal v článku pro list Hamburger Abendblatt generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Rozsah výzev jsme zpočátku podcenili, přiznal dále. Šéf aliance zdůraznil, že počet obětí ještě poroste. Pomoc bude podle něj Afghánistán potřebovat ještě dlouhou dobu.
Foto: Bundeswehr, ČTK/AP, NATO a Pentagon