Hizballáh je u cíle, ale Libanon zažívá „den hněvu". Do budoucna bude zemi vést Nadžíb Míkátí, kandidát militantní šíitské organizace. Premiérem ho dnes jmenoval libanonský prezident Michel Sulajmán.
Míkátího podporuje šíitské hnutí Hizballáh. Už dříve během dne vyjádřilo podporu 68 ze 128 libanonských poslanců.
Proti nově jmenovanému premiérovi dnes demonstrovaly tisíce lidí, v Tripolisu dokonce napadli vůz arabské televize Al-Džazíra. Míkátí i dosavadní premiér Saad Harírí vyzývali demonstranty, aby se zdrželi násilností.
Harírího vláda padla před dvěma týdny, kdy z ní odešli ministři nominovaní Hizballáhem. Šíitské hnutí později získalo podporu poslanců bloku drúzského vůdce Valída Džumbláta, který byl dříve Harírího spojencem, a podařilo se mu prosadit Míkátího do čela vlády. O složení kabinetu chce nově jmenovaný premiér začít jednat ve čtvrtek.
Harírího stoupenci obvinili v pondělí Hizballáh z provedení státního převratu s cílem dostat Libanon pod kontrolu íránských duchovních vůdců. V Íránu je většinovým náboženstvím šíitský islám a Hizballáh má na Teherán úzké vazby.
Kvůli politickému vývoji vyzvali Harírího příznivci Libanonce k uspořádání "dne hněvu". Do ulic tak vyšly tisíce demonstrantů. Přestože však dosavadní premiér požadoval nenásilné vedení protestů, demonstrace poznamenalo několik střetů.
V jižní části Bejrútu demonstranti zablokovali silnici zapálenými pneumatikami a převrácenými popelnicemi. Proti demonstrantům zasáhla armáda: vojáci několikrát varovně vystřelili do vzduchu, nikdo ale při střetu nebyl zraněn.
Pneumatiky pálili protestující také v Tripolisu. Zde také napadli a zapálili vůz Al-Džazíry, jejíž reportéři utekli před davem do jedné z blízkých budov. "Pokud armáda brzy nezasáhne, budeme v nebezpečí," uvedl v živě odvysílaném telefonátu jeden z napadených novinářů.
Míkátí dnes vyzval demonstranty ke klidu a prohlásil, že chce zastupovat všechny obyvatele Libanonu. "Toto je demokratický proces. Chci zachránit svou zemi," řekl ke své kandidatuře na předsedu vlády.
Násilnosti odmítl i Harírí. "Rozumím vašim pocitům," vzkázal demonstrantům. "Tento hněv by nás ale neměl dovést k tomu, co odporuje našim hodnotám a naší víře, že demokracie je naší spásou," řekl.
Nepokoje v Libanonu vypukly poté, co Hizballáh stáhl své ministry z Harírího prozápadní vlády. Šíitské hnutí si tak chtělo vynutit, aby vláda zastavila spolupráci se Zvláštním tribunálem OSN pro Libanon (STL). Tribunál vyšetřuje okolnosti vraždy někdejšího premiéra Rafíka Harírího v roce 2005 a očekává se, že obviní i členy Hizballáhu. Saad Harírí ale požadavek Hizballáhu odmítl a trvá na objasnění vraždy svého otce.