Barmští vojáci o víkendu zabili 34 příslušníků menšinového etnika Rohingů, kteří je údajně napadli v severozápadním Arakanském státě. Zatímco armáda tvrdí, že šlo o nebezpečné radikály, podle místních vesničanů se oběťmi stali neozbrojení civilisté.
Vládní jednotky zahájily operace v Arakanském státě minulý měsíc poté, co při útocích na stanoviště hraniční kontroly na hranici s Bangladéšem zahynulo devět členů barmské policie. Úřady z útoků viní muslimské povstalce z etnika Rohingů. Situace je v Arakanském státě napjatá od roku 2012, kdy zde propukly střety mezi buddhisty a muslimy.
Barmská vláda v pondělí uvedla, že vojáci v neděli v Arakanském státě usmrtili 28 "násilných útočníků", kteří byli vyzbrojeni dřevěnými holemi a mačetami. V předchozím prohlášení vláda sdělila, že v sobotu přišlo o život "šest útočníků a dva vládní vojáci".
Organizace pro lidská práva obviňují barmskou armádu z krutostí vůči menšinovým Rohingům, včetně zabíjení, znásilňování a vypalování jejich domovů. Mezinárodní organizace Human Rights Watch uvedla, že ze satelitních snímků je patrné rozsáhlé zničení rohingských vesnic, v nichž bylo vypáleno na 430 domů. Barmská armáda a vláda, v níž má hlavní slovo nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij, obvinění odmítají.
Úřady oblast uzavřely a nevpouštějí tam nezávislé novináře ani pracovníky humanitárních organizací.
Barma Rohingy neuznává jako etnikum. Tvrdí, že to jsou nelegální přistěhovalci ze sousedního Bangladéše, ačkoli žijí v zemi už po generace. Proto příslušníkům zhruba milionové menšiny odmítá udělit občanství a omezuje jejich svobody. Po násilnostech z roku 2012 byly ze svých domovů vyhnány desetitisíce Rohingů.
#Burma army attacks #Rohingya villages in Rakhine region.@BBCNews on new research @hrw https://t.co/SezOtxzD0O pic.twitter.com/Y3q1Fn0FFS
- Jan Kooy (@KooyJan) 14. listopadu 2016
Satellite imagery shows the burning of Rohingya villages in Burma was even worse than we thought: @HRW. https://t.co/nnNiXmdixs pic.twitter.com/zKT49cMJgh
- Kenneth Roth (@KenRoth) 13. listopadu 2016