Střety mezi Afghánci a Pákistánci sílí

Zahraničí
13. 5. 2007 17:24
bez popisku 9627
bez popisku 9627

Na afghánsko-pákistánské hranici v neděli zahynulo při těžkých bojích nejmíň sedm afghánských vojáků. Podle agentury Reuters jde o nejvážnější ozbrojenou srážku mezi Afghánistánem a Pákistánem za několik desetiletí. Tisíce Afghánců na to reagovaly nabídkou, že se připojí k afghánským vojákům. Kábul to ale odmítl, protože chce konflikt řešit diplomatickými prostředky.

Mluvčí afghánského ministerstva obrany Záhir Azimí řekl, že pákistánská armáda pronikla na některých místech v provincii Paktika až několik kilometrů na afghánské území. K dějišti bojů mezi pákistánskou a afghánskou armádou se pak začali scházet místní lidé a příslušníci pohraničních afghánských kmenů tam sestřelili pákistánský armádní vrtulník.

Podle Azimího boje trvaly několik hodin. Šlo prý o provokaci, jíž chce Pákistán odvrátit pozornost od domácích nepokojů, které způsobilo odvolání předsedy nejvyššího soudu. Azimí tvrdil, že na afghánské straně jsou jenom dvě oběti a obě jsou děti.

Mluvčí pákistánské armády ale konflikt vysvětlil jinak. Řekl, že afghánští vojáci zahájili bez důvodu palbu na několik pohraničních hlídek a pákistánská armáda na to byla nucena reagovat. Podle něj zahynulo sedm afghánských vojáků a na pákistánské straně jsou tři ranění.

Odvetné potyčky na afghánsko-pákistánské hranici nabyly v minulých 18 měsících na intenzitě. Příčinou jsou stížnosti afghánské strany, podle níž se Pákistán nesnaží účinně bránit příslušníkům Talibanu operovat z pákistánské strany hranice a připravovat se odtud na útoky v Afghánistánu.

Před čtrnácti dny o situaci jednali prezidenti obou zemí a dohodli se na zlepšení bezpečnostní spolupráce. Pákistán sice v minulosti uznával vládu fundamentalistického Talibanu v Afhánistánu, ale po jejím pádu se připojil k boji proti terorismu jako spojenec USA. Taliban loni znásobil útoky v Afghánistánu, ale Islámábád odmítá kritiku, že je to kvůli liknavému postupu Pákistánců na hranici. Tvrdí, že kořeny problému s Talibanem je třeba hledat v Afghánistánu.

Pákistán začal stavět bezpečnostní zeď v některých pohraničních úsecích, aby zabránil pohybu radikálů přes hranici. Afghánistán ale s oplocováním nesouhlasí, protože hranici, známou pod názvem Durandova linie, neuznává. Tato linie, vytyčená Brity v roce 1893, rozdělila historické území obývané Paštuny a mnoho Paštunů v Pákistánu se označuje za Afghánce.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ