Su Ťij a spol. zřejmě bojkotují poslaneckou přísahu

Zahraničí
20. 4. 2012 13:58
Do Aun Schan Su Ťij se dostala do parlamentu, nelíbí se jí ale ústava.
Do Aun Schan Su Ťij se dostala do parlamentu, nelíbí se jí ale ústava.

Vůdkyně barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij a další členové její Národní ligy pro demokracii (NLD), kteří v nedávných volbách získali křesla v parlamentu, zřejmě budou svůj vstup do zákonodárného sboru bojkotovat. První povolební zasedání barmského parlamentu se koná v pondělí.

Členové opoziční strany nechtějí totiž skládat přísahu na ústavu, s jejímiž některými články opozice nesouhlasí. Tato záležitost je první známkou neshod mezi NLD a vládou od doplňovacích voleb z 1. dubna, v nichž drtivě zvítězila NLD a jež umožnily Su Ťij vstup do parlamentu.

Liga žádala úřady, aby změnily formulaci přísahy, která nutí nové poslance přísahat věrnost ústavě. Tu ale novelizovala v roce 2008 vojenská junta, která se sice rozpustila, ale bývalí generálové zasedají ve formálně civilní vládě. Opozice proto zatím požaduje úpravu přísahy.

NLD například upozorňuje, že formulace "hájit" ústavu by měla být nahrazena výrazem "respektovat". Ústavní soud ale žádost zamítl.

Opoziční strana žádost přednese ještě prezidentskému úřadu, ale šanci na úspěch do pondělí má jen mizivou, řekl mluvčí NLD Ňjan Win. Prezident Thein Sein je navíc v těchto dnech na návštěvě v Japonsku.

NLD získala 43 poslaneckých míst ze 44, o nichž se ve volbách rozhodovalo. Na to poslední místo liga kandidáta nepostavila, takže jej získala vládní strana. Faktický vliv vstup NLD do parlamentu zatím nemá, protože sbor má přes 640 členů. Navíc čtvrtinu v něm mají automaticky zajištěnu vojáci.

Sama Su Ťij prohlásila, že jednou z jejích priorit bude úsilí o změny v ústavě, o níž se sice v roce 2008 hlasovalo, ale týden po drtivém úderu tajfunu Nargis. Změny poskytly rozsáhlé pravomoci armádě.

Evropský parlament v nezávazné rezoluci barmskou vládu vyzval, aby předložila návrhy na změny v ústavě, které by úlohu armády v civilní politice ukončily. Měla by tak prý učinit před volbami v roce 2015. Ministry členských států EU europoslanci mimo jiné vybídli, aby na přechodné období v délce jednoho roku pozastavili nynější restrikce EU vůči Barmě, kromě embarga na obchod se zbraněmi. Orgány EU, ministři jednotlivých členských zemí a Evropská komise by také měli zvážit, zda Barmě umožní preferenční přístup na unijní trhy.

Rada EU pro všeobecné záležitosti bude o Barmě a stávajících restrikcích vůči ní debatovat 23. dubna.

Autor: AFP, ČTK Foto: Htoo Tay Zar

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ